
Uroczystości patriotyczne w Tuszowie Narodowym

W miejscu urodzenia gen. Sikorskiego w Tuszowie Narodowym 13 sierpnia 2010 roku odbyły się uroczystości związane z Dniem Wojska Polskiego oraz 90-leciem Bitwy Warszawskiej i 20-leciem Izby Pamięci Generała Sikorskiego. Przed domem rodzinnym generała wręczono odznaczenia i awanse dla kombatantów i żołnierzy Wojska Polskiego.
Uroczystości rozpoczęła Msza święta celebrowana przez biskupa Krzysztofa Nitkiewicza oraz ośmiu kapłanów. Podczas homilii biskup wskazał na aspekt wierności. - Żołnierze wiedzą, czym jest wierność Ojczyźnie, przysiędze, rozkazowi. Również i my wszyscy musimy być wierni naszej Ojczyźnie - mówił biskup Nitkiewicz. Odnosząc się do rocznicy zwycięstwa nad bolszewikami w 1920 roku oraz do osoby gen. Sikorskiego, ordynariusz apelował o szacunek do symboli narodowych oraz obrony tożsamości narodowej. - Czymś niedopuszczalnym jest obrażanie symboli religijnych rozpoczynając od krzyża oraz symboli narodowych jak sztandar, flaga czy godło. Trzeba okazywać należyty szacunek osobom sprawującym publiczne urzędy. To jest jeden z wyrazów naszej wierności Bogu i Polsce. Lekceważenie świętych symboli naszej wiary i narodu pod pretekstem twórczości artystycznej, czy wolności słowa jest wielkim nieporozumieniem, choćby dlatego, że wielu Polaków oddało za nie życie. Jeżeli podważymy istotę naszej tożsamości, to będziemy narodem nijakim, narodem słabym - mówił hierarcha.
Uroczystości patriotyczne odbyły się przed domem rodzinnym gen. Sikorskiego, gdzie uhonorowano zasłużonych kombatantów i żołnierzy czynnej służby. Witając zgromadzonych Andrzej Chrabąszcz, starosta mielecki, podkreślił znaczenie tego miejsca. - Takie miejsce, jak to jest wspaniałą kuźnią miłości do Ojczyzny, wyrabiania patriotyzmu i tożsamości narodowej szczególnie u ludzi młodych. Na zakończenie obchodów odczytano apel poległych. Obchody uświetniła obecność kompanii honorowej i orkiestry wojskowej z 21. Brygady Strzelców Podkarpackich.
Rodzinny dom gen. Sikorskiego, w którym znajduje się Gminna Biblioteka, a od 20 lat także Izba Pamięci generała w niedługim czasie ma jeszcze bardziej wzbogacić swoją działalność wychowawczą. - W przyszłym roku, 20 maja będziemy obchodzić 130. rocznicę urodzin gen. Sikorskiego i na tę datę planujmy otwarcie Centrum Pamięci gen. Sikorskiego i żołnierzy II wojny światowej, jako miejsca historyczno-wychowawczego - tłumaczy Renata Paterak, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej.
Ks. Tomasz Lis (e-mail)