
Ostatnie szkolne przedstawienia Festiwalu Eutrapelia

Ostatniego dnia szkolnych przeglądów Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej Eutrapelia zaprezentowano program artystyczny w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku. Młodzież pod kierunkiem Wacława Kędziora przygotowała program o bł. Jerzym Popiełuszce. Fragmenty życiorysu, kilka istotnych wątków z życia kapłańskiego oraz przemyślenia na temat zachowania godności człowieka, prawdy, sprawiedliwości, uzupełniła prezentacja multimedialna, przedstawiająca osobę błogosławionego w różnych momentach życia i działalności dla dobra Ojczyzny. Młodzież przypomniała, że ks. Popiełuszko stał się heroldem papieskiego zawołania: Zło dobrem zwyciężaj. Bardzo mocno realizował je w swoim skromnym i niedługim życiu kapłańskim. Zostawił przesłanie, że trzeba bać się tylko zdrady Chrystusa. Pokazał też, że to co wielkie, dobre i piękne rodzi się przez cierpienie. Dyrektor Grażyna Habiger-Pipska podziękowała uczniom za wieloletnie zaangażowanie w festiwal, a kapitule festiwalowej za słowa uznania, które są motywacją do dalszej współpracy.
Na scenie Katolickiego Domu Kultury im. św. Józefa w Sandomierzu autorski spektakl teatralny pt. Moje życie - mój wybór przedstawił teatr Cegielnia z Collegium Gostomianum. Była to historia dziewczyny, która spotkała na swej drodze szatana, proponującego jej łatwiejsze życie. Przyjęła od niego złoty środek na kłopoty i problemy dnia codziennego, którym podzieliła się ze swoim chłopakiem. Po tym zmieniło się ich myślenie i zdolność samokontroli. Zło zaczęło zataczać coraz większe kręgi, omamiać, zniewalać, aż w końcu pochłonęło i pozbawiło życia jej chłopaka. Szatan cieszy się z każdego upadku i tragedii człowieka, które powodują załamania, utratę zmysłów i brak wiary w dalsze życie. Najważniejsze jest, abyśmy w odpowiednim momencie życia umieli zobaczyć drogowskazy zsyłane przez Boga i wsłuchani w nie umieli przeciwstawiać się złu. Główna bohaterka zostawiła dla współczesnej młodzieży prawdę o wyborze drogi życia, która zależy wyłącznie od nas. Członkowie kapituły pogratulowali dyrektorowi Krzysztofowi Zielińskiemu wspaniałych uczniów, a Danucie Paszkowskiej i ks. Wojciechowi Zasadzie dobrej współpracy w dziele tworzenia kultury chrześcijańskiej.
Także w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim, młodzież z klasy I pokazała w nowej wersji bajkę o kopciuszku, której autorem i reżyserem była Martyna Michalska. Taka wersja z widocznym motywem dobra i zła była przykładem realnego życia każdego z nas, kiedy w chwilach trudnych można liczyć na modlitwę i przyjaciół. Często, kiedy dosięga się największego szczęścia, zapomina się o przykazaniu miłości bliźniego. Najczęściej za zło odpłacamy złem, lecz zatracamy wówczas własną duszę. Anioł czuwający nad każdym z nas cieszy się wtedy, kiedy uratuje od zguby wiecznej chociaż jedną duszę. Nad całością bogatego w środki wyrazu przedstawienia czuwał ks. Krzysztof Nowak.
Dyrektor Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej Eutrapelia Ewa Sęk dziękuje wszystkim 29. szkołom za czynny udział, bogactwo form artystycznych i głębokie treści.
KDK Arka