
Otwarcie wystawy Zgoda Sandomierska

W Muzeum Diecezjalnym w sandomierskim Domu Długosza otwarto wystawę poświęconą jednemu z pierwszych aktów ekumenicznych w Europie, Zgodzie Sandomierskiej. Historyczny dokument porozumienia pomiędzy wyznaniami reformowanymi: luteranami, kalwinami oraz braćmi czeskimi został podpisany 14 kwietnia 1570 roku i był wydarzeniem, dzięki któremu Sandomierz zapisał się w trudnych dziejach szesnastowiecznej Europy jako miejsce poszanowania wolności i tolerancji. Na wystawie zgromadzono wiele ciekawych eksponatów wypożyczonych z muzeów, bibliotek i kościołów z całego kraju oraz miejscowe pamiątki działań ekumenicznych. Inauguracja wystawy towarzyszyła ogólnopolskiemu spotkaniu referentów ekumenicznych, które odbyło się tego dnia w Sandomierzu. Spotkanie w Muzeum rozpoczął panel dyskusyjny prowadzony przez dr Tomisława Giergiela z UMCS oraz ks. Tomasza Moskala z KUL, którzy wprowadzili zebranych w to historyczne i religijne zagadnienie Zgody Sandomierskiej. W otwarciu wystawy wzięli udział goszczący w Sandomierzu referenci ekumeniczni wraz z obecnymi na spotkaniu: biskupem sandomierskim Krzysztofem Nitkiewicz, biskupem opolskim Andrzejem Czają, biskupem pomocniczym archidiecezji warmińskiej Jackiem Jezierskim, przybyli przedstawiciele władz Sandomierza, miejscowego duchowieństwa oraz mieszkańcy miasta.
Gościem specjalnym otwarcia wystawy był biskup Kościoła Ewangelicko-Reformowanego Marek Izdebski. - Jest to bardzo ważne wydarzenie dla kościoła ewangelickiego w Polsce mimo, że nie przez nas organizowane. Ukazuje ona karty historii tej społeczności lokalnej, ale także i naszego Kościoła w perspektywie tolerancji. Dziękując organizatorom za tę wystawę, mam nadzieję, że wielu protestantów przyjedzie do Sandomierza, aby ją obejrzeć i poznać historię tego ważnego wydarzenia ekumenicznego sprzed lat - mówił biskup Marek Izdebski.
Biskup Nitkiewicz wyraził nadzieję, że wystawa przyczyni się do większego zainteresowania sprawą ekumenizmu i zachęcił do modlitwy o jedność chrześcijan. Wystawa nosi tytuł Zgoda Sandomierska. Zgoda Panów-Zgoda Braci. - Przygotowana ekspozycja prezentuje między innymi drugie wydanie Konfesji Sandomierskiej z 1574 r. oraz wiele druków różnowiecznych, dokumenty pergaminowe króla Zygmunta Augusta nadające przywileje dla Sandomierza, dzieło Stanisława Sarnickiego z XVI w., w którym znajduje się opis Sandomierza. Wypożyczone zostały najstarsze widoki Sandomierza i prace Jana Matejki przedstawiające ubiory różnych stanów w dawnej Polsce oraz portrety Zygmunta Augusta i Stanisława Hozjusza. Jest także fragment renesansowego nagrobka z alabastru, jaki niegdyś znajdował się w kolegiacie - poinformowała Urszula Stępień, kustosz Muzeum. Wystawę będzie można oglądać do lipca 2013 r.
Ks. Tomasz Lis (e-mail)