
Sesja naukowa: Wyzwania współczesnej kultury wobec człowieka wiary

Wyzwania współczesnej kultury wobec człowieka wiary - to tytuł sesji naukowej, jaka odbyła się w sobotę 25 października w Domu Katolickim w Sandomierzu. Jej organizatorem był Instytut Teologiczny im. bł Wincentego Kadłubka w Sandomierzu.
- Kultura jest specyficznym sposobem istnienia i życia człowieka. Tworzy ona zespół powiązań między osobami żyjącymi wewnątrz każdej wspólnoty, określając międzyludzki i społeczny charakter bytu człowieka. Podmiotem i twórca kultury jest człowiek, który znajduje w niej swój wyraz i równowagę - zaznaczył ks. dr Jan Zimny, dyrektor Instytutu Teologicznego, wprowadzając zebranych w tematykę spotkania.
Wykład nt. "Kultury Stanów Zjednoczonych" - przedstawił John Lowell Arnstrong, atache ds. Pracy zarazem II Sekretarz ds. Politycznych Ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie. Przybliżył on wartości najbardziej respektowane i szanowane w USA: wiarę w Boga, szacunek dla wolności człowieka, misję jaką pełni w świecie naród amerykański (chodzi tu głównie o kwestię bezpieczeństwa na Ziemi, zwalczanie terroryzmu), ponadto egalitaryzm (ideał polegający na tym, że zaczyna się od niczego i dochodzi z czasem do bardzo wysokiej pozycji społecznej w biznesie, kulturze czy polityce), praktyczność oraz indywidualizm. Podkreślił również problemy tego kraju w kontekście tematyki sesji. W Stanach Zjednoczonych np. problemem jest kontemplacja. Społeczeństwo nastawione na szybkie życie i karierę zawodową, wprawdzie wierzy w Boga oddając mu należną cześć, jednakże ich religijność nie jest wystarczająco pogłębiona. I właśnie to stanowi specyficzne wyzwanie dzisiaj dla człowieka wiary w USA.
- Zauważa się ponadto - mówił Armstrong - że niektórzy, nawet duchowni traktują w Stanach Kościół, jako spółkę akcyjną, gdzie sprawy materialne wydają się być priorytetowe.
O kulturze Republiki Węgier natomiast mówił, nawiązując do historii tego kraju, Akos Engelmayer, były Ambasador Republiki Węgierskiej.
"Kultura Republiki Włoskiej" z kolei - to temat przedstawiony przez Witolda Misiudę-Rewera, byłego konsula RP we Włoszech.
W swym naukowym, filozoficznym ujęciu, podkreślił niezbywalną godność osoby ludzkiej, która we współczesnej kulturze przez niektóre media jest niestety deptana. Prawdziwy humanizm przejawia się w personalizmie chrześcijańskim, którego największym adwokatem jest Jan Paweł II. Z kolei wolność, zdaniem Misiudy-Rewera nie może być swawolą, robieniem tego na co ma się ochotę, gdyż to przeradzałoby się w samozniewolenie. I ten problem jest zasadniczym wyzwaniem dzisiaj dla człowieka wiary, aby tak przeżywać siebie i świat, by się nie pogubić w gąszczu informacyjnym, aby znaleźć czas na kontemplację i sięgnąć do źródeł.
W podobnym ujęciu, jednakże mniej naukowo, a bardziej na zasadzie świadectwa życia, mówił Marek Pasieczny, reżyser z Krakowa o "Kulturze Polskiej". Podkreślił wielkie znaczenie tradycji narodowej i religijnej w prawidłowym wychowaniu dzieci.
- Moja miłość do żony i żony do mnie jest najpiękniejszym i najbardziej autentycznym czynnikiem wychowawczym dla moich dzieci - zwierzał się reżyser. Podkreślił również, że jako artysta czuje potrzebę tworzenia sztuki w takim duchu, aby ona budowała odbiorców i przybliżała ich do Stwórcy.
Sesja miała na celu pokazanie spektrum stanowisk przez osoby reprezentujące różne kraje i kultury.
Mariusz Bobula