
Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowcu Świętokrzyskim

"Na większą chwałę Boga w Trójcy Jedynego i ku pożytkowi duchowemu wiernych, świątynię parafialną pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Ostrowcu Świętokrzyskim ustanawiam Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego" - ogłosił uroczyście 27 kwietnia 2003 roku biskup sandomierski Andrzej Dzięga podczas Mszy świętej o godz. 12.00 w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Ostrowcu Świętokrzyskim. - Pragnę, aby to nowe Sanktuarium było zawsze miejscem głoszenia orędzia o miłosiernej miłości Boga, miejscem nawrócenia i pokuty, miejscem sprawowania Ofiary Eucharystycznej - źródła miłosierdzia, miejscem modlitwy - wytrwałego błagania o miłosierdzie Boże dla Diecezji Sandomierskiej i całego świata. Niech to Sanktuarium Bożego Miłosierdzia stanie się ośrodkiem animującym powstawanie i działalność Ruchów Odnowy Religijnej w ostrowieckich parafiach i w Diecezji Sandomierskiej - mówił dalej biskup Dzięga. W świątyni sanktuaryjnej codziennie będzie sprawowana Msza święta wotywna o Bożym Miłosierdziu, a o godzinie 15.00 zgromadzeni w świątyni wierni będą zwracać się do Boga bogatego w miłosierdzie modlitwą Koronki do Miłosierdzia Bożego.
"Nie zazna świat spokoju, dopóki nie zwróci się do Bożego Miłosierdzia". Albowiem "Bóg jest Miłością" i tylko żyjąc na Jego chwałę, zgodnie z Jego prawami będziemy w stanie osiągnąć wewnętrzny pokój. Społeczeństwo wciąż się lęka, brak mu nadziei, dlatego też należy zwrócić się ku Bogu, albowiem jest On jedyną drogą i jeśli pójdziemy inną - zbłądzimy - mówił w homilii biskup diecezji charkowskiej na Ukrainie Stanisław Padewski.
Licząca około 8.500 wiernych parafia na Osiedlu Ogrody została utworzona z parafii św. Michała w Ostrowcu. Erygował ją bp Edward Materski dekretem z 1 stycznia 1984 roku. Budowę dwupoziomowego kościoła rozpoczęto 16 czerwca 1984 roku według projektu inż. arch. Adama Gustawa z Rzeszowa. 25 września 1985 roku bp Stanisław Sygnet dokonał wmurowania aktu erekcyjnego w mury budującego się kościoła dolnego. Budowę zakończono w 1991 roku, a w 1992 roku bp Marian Zimałek poświęcił świątynię.
Ks. Dariusz Woźniczka (e-mail)