
Ślubowanie w Akcji Katolickiej

"Pogłębiać życie religijne, moralne, intelektualne oraz pogłębiać chrześcijańską kulturę życia na niwie osobistej, parafialnej i diecezjalnej; wspomagać i wspierać hierarchię kościoła katolickiego w jego misji apostolskiej; zabiegać o przenikanie wartościami ewangelicznymi życia społecznego; zawsze zajmować stanowisko zgodne z Urzędem Nauczycielskim Kościoła, a także deklarować to publicznie w chwilach zagrożenia wiary i moralności chrześcijańskiej" - ślubowali w sobotę 10 maja 2003 roku w bazylice katedralnej członkowie Zarządu i Rady Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Sandomierskiej. - Przyjmuję tę waszą deklarację wobec mnie, wobec Chrystusa i przy waszym sztandarze - tymi słowami zakończył akt ślubowania biskup sandomierski Andrzej Dzięga.
Podczas Mszy świętej koncelebrowanej przez księży opiekunów parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej pod przewodnictwem bp. Dzięgi, ordynariusz wskazał, że każdy, niezależnie, czy jest biskupem, księdzem, czy członkiem Akcji Katolickiej, powinien dawać świadectwo prawdzie Chrystusowej w codziennym życiu. - Każdy z nas jest posłany do ewangelizowania. Trzeba mówić, trzeba słowo dawać z siebie przy okazji spotkań rodzinnych, sąsiedzkich, wśród relacji zawodowych w środowisku pracy. Nikt z nas nie jest wyłączony nawet na minutę z tego obowiązku dawania świadectwa Chrystusowi Królowi. Trzeba głośno mówić to, co jest prawdą, nawet gdy ktoś nie chce słuchać. Mówić trzeba, jeżeli jest to prawda w świetle Chrystusowej prawdy. Trzeba organizować życie społeczne i relacje międzyludzkie szczególnie tam, gdzie są chore, dotknięte zależnościami czasu minionego, albo chorobą czasu, który nadchodzi od Zachodu. Z jednej choroby nie jesteśmy wyleczeni, a nowe choroby już się zalęgły i zaczną owoce wydawać. Czas jest krótki i w tym kontekście zdrowa prawda, zdrowa miłość, która od Jezusa Chrystusa przychodzi, jest i lekarstwem na choroby dawniejsze, jeszcze nie zaleczone, i okazuje się być najlepszym lekarstwem na choroby nowe. Dlatego trzeba do tej prawdy powracać i tę prawdę mówić - mówił w homilii biskup sandomierski.
Po Mszy świętej sztandar Akcji Katolickiej został wprowadzony do Domu Katolickiego im. św. Józefa w Sandomierzu, gdzie odbyła się ceremonia wbijania gwoździ w drzewce sztandaru przez jego fundatorów. Ostatnim punktem programu była część artystyczna.
W diecezji opiekę nad działalnością AK sprawuje biskup ordynariusz i on mianuje diecezjalnego asystenta kościelnego. Nad parafialnymi oddziałami opiekę sprawują wyznaczeni kapłani.
Ks. Dariusz Woźniczka (e-mail)