
Sympozjum: "Współczesne apologie"

"Współczesne apologie" - tak określona tematyka Sympozjum teologii fundamentalnej, jakie odbyło się w dniach 5-6 października br. w Wyższym Seminarium Duchownym w Gródku Podolskim na Ukrainie, okazała się nie tylko odpowiadająca zapotrzebowaniu uczestników (klerycy i księża diecezji kamieniecko-podolskiej), ale także stała się kanwą do niezmiernie ciekawej dyskusji, a wręcz debaty prelegentów tego naukowego wydarzenia. Postarali się oni nie tylko o wysoki poziom merytoryczny wykładów, ale także o głębokie otwarcie teologicznej perspektywy, na aktualne "dzisiaj", które opisuje złożony kontekst kulturowego i religijnego życia na Ukrainie. Dokumentem, który stanowił pretekst refleksji Sympozjum była Konstytucja Dogmatyczna "Dei Verbum" o Bożym Objawieniu uroczyście promulgowana 18 listopada 1965 r. przez Sobór Watykański II.
Homilię podczas Mszy świętej w pierwszym dniu Sympozjum wygłosił ks. prof. dr hab. Łukasz Kamykowski ukazując konieczność centralnego traktowania wydarzenia Jezusa Chrystusa w życiu człowieka. Referaty wygłosili w kolejności: ks. dr Jacek Uliasz: "Dei Verbum" - apologetyczne wyzwania (wprowadzenie), ks. prof. dr hab. Marian Rusecki: Pojęcie Objawienia w "Dei Verbum", ks. dr Bogdan Pelc: Problem historyczności Ewangelii w "Dei Verbum", o. dr Wiesław Dawidowski (OSA): Tradycja w "Dei Verbum", ks. prof. dr hab. Henryk Seweryniak: Dlaczego w "naszych czasach" wiara potrzebuje apologii?, ks. dr Jacenty Mastej: Apologijny wymiar świadectwa wiary, ks. prof. dr hab. Łukasz Kamykowski: Apologia a dialog oraz dr Marek Kita: Apologeci nieprofesjonalni - świeccy myśliciele religijni. Panel dyskusyjny pt. "Apologia chrześcijaństwa", prowadzony przez ks. prof. dr hab. Marian Ruseckiego, ukazał nie tylko erudycję, wszechstronność i wiedzę prelegentów, ale także ich doświadczenie tak przydatne w wiarygodnym w przekazie Dobrej Nowiny.
Sympozjum połączone zostało z Inauguracją 14. już roku akademickiego w WSD w Gródku Podolskim. Mszy świętej koncelebrowanej przewodniczył bp Marcjan Trofimiak (diecezja łucka) wraz bp Leonem Dubrawskim (pasterz diecezji kamieniecko-podolskiej). Homilię wygłosił ks. prof. dr hab. Henryk Seweryniak, który na kanwie słów i czynów Jana Pawła II przedstawił zasadnicze zręby formacji ludzkiej, intelektualnej i duchowej kandydatów do kapłaństwa. W auli Seminarium wykład inauguracyjny wygłosił ks. prof. dr hab. Marian Rusecki: "Wiarygodność chrześcijaństwa (Potrzeba uzasadnień)". Organizatorzy mają nadzieję, że Sympozjum w Gródku Podolskim pozwoliło na żywe wpatrywanie się w to, co mówi Duch do Kościoła tak, aby wciąż opisywać chrześcijańskie orędzie i czynić je wiarygodnym wobec samych siebie i innych i współcześnie zdać sprawę z tej nadziei, która przecież w nas jest.
Ks. Jacek Uliasz