
Stowarzyszenie młodzieży katolickiej na Ukrainie

Szkolenie dla opiekunów i członków założycieli KTM (Katolycke Towaristwo Mołodi) na Ukrainie odbyło się w dniach 23-24 marca b.r. w Instytucie Nauk Religijnych w Gródku Podolskim. Uczestniczyło w nim 44 osoby z czterech diecezji: kamieniecko-podolskiej, lwowskiej, łuckiej i kijowsko-żytomierskiej. Szkolenie prowadzili dk. Oleksandr Jazłowiecki, kl. Paweł Basistyj z Wyższego Seminarium z Gródka oraz Lena Wojciszewska (tymczasowy sekretarz KTM) wraz z ks. Jackiem Uliaszem, asystentem KSM diec. sandomierskiej, a obecnie także wychowawcą i wykładowcą teologii w tamtejszym Seminarium. Z jego inicjatywy zostało zorganizowane to szkolenie, a patrząc wstecz również zainicjowane KTM na Ukrainie.
Młodzi ludzie, prawie wszyscy już pełnoletni, przybyli na spotkanie do Gródka, aby dowiedzieć się, czym jest KTM, jaki ma cel i możliwości działania. Podczas końcowego scrutinium, jedna z uczestniczek, Tania, zapytana, jak widzi przyszłość powstającego na Ukrainie Katolickoho Towaristwa Mołodi, powiedziała, że potrzeba jeszcze dużo pracy, ale także, i przede wszystkim, dużo modlitwy i przykładu. Aleksandra, zaś stwierdziła: "KTM jest potrzebny dla podniesienia duchowości i normalności życia".
W szkoleniu KTM gościnnie uczestniczyli przedstawiciele KSM z Polski z diec. sandomierskiej, reprezentujący Prezydium Rady Krajowej. Pozdrowienia dla uczestników przekazała również włoska FIAC (Federazione Internazionale dAzione Cattolica), która okazuje duże zainteresowanie dla powstającego KTM na Ukrainie.
W sobotę Mszę św. koncelebrował biskup diecezji kamieniecko-podolskiej Leon Dubrawski. Podczas kazania powiedział m.in.: "KTM to wspaniała sprawa (...), rozpoczynamy ją w imię Boże, nie w swoje imię". Dalej mówił, że potrzeba "stworzyć coś takiego, co pokaże świadectwo" i dodał: "KTM to właśnie coś takiego". KTM powinien powstać, aby pokazać, że możliwe jest życie z Jezusem Chrystusem, możliwe jest okazywanie ludziom miłosierdzia, możliwe jest przyjmowanie Sakramentów św., i przez to dawanie świadectwa. Na koniec powiedział: "Nie bójcie się otworzyć drzwi dla Chrystusa" oraz "życzę wam, abyście na swojej drodze wybrali najlepsze dary".
Ważnym momentem szkolenia było uroczyste poświęcenie przez bpa Leona podczas Mszy św. relikwiarza z relikwiami św. o. Pio, przeznaczonymi dla parafii Śniatyń w diecezji lwowskiej. Ta obecność o. Pio, jak również wspomniana przez Biskupa podczas kazania postać św. s. Faustny, dzięki której na nowo została światu przypomniana tajemnica Bożego miłosierdzia, nie są dla KTM bez znaczenia. Stowarzyszenie jest w trakcie tworzenia statutu, hymnu, godła, a także szukania swoich patronów. Może więc tych dwoje Świętych stanie się nimi dla Katolickoho Towaristwa Mołodi?
Jadwiga Zynwala