
Jubileusz tarnobrzeskiej uczelni

W kościele pw. św. Barbary w Tarnobrzegu biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz przewodniczył Mszy świętej, która rozpoczęła obchody 10-lecia istnienia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu. Eucharystię wspólnie z hierarchą koncelebrowali ks. dziekan Stanisław Bar oraz ks. Michał Józefczyk. W liturgii uczestniczyły władze uczelni na czele z rektorem dr. hab. Kazimierzem Jaremczukiem oraz senatem, pracownicy i studenci.
Witając biskupa Nitkiewicza ks. Bar podkreślił znaczenie młodej uczelni dla miasta i regionu. W homilii biskup ordynariusz podkreślił znaczenie relacji pomiędzy wiarą i rozumem. - Błogosławiony Jan Paweł II i Ojciec święty Benedykt XVI uczą nas, że nie ma sprzeczności pomiędzy wiarą i rozumem. One muszą się nawzajem spotykać, oczyszczać i ubogacać. Cieszę się, że takie podejście charakteryzuje osoby związane z PWSZ w Tarnobrzegu. Życzę wszystkim pracownikom i studentom, aby jako ludzie wierzący otwierali się zawsze na działanie Ducha Świętego, podnosząc jednocześnie swoje kwalifikacje naukowe - mówił biskup.
Na zakończenie Mszy świętej rektor uczelni Kazimierz Jaremczuk złożył biskupowi serdeczne podziękowania za modlitwę w intencji całej akademickiej społeczności. Wspomniał o znaczeniu wiary i modlitwy dla pracowników i studentów przywiązujących dużą wagę do wartości chrześcijańskich. Nawiązał również do pamiętnej wizyty w Watykanie w lutym 2004 roku, kiedy przedstawiciele PWSZ uczestniczyli w audiencji i Mszy świętej sprawowanej przez papieża Jana Pawła II. - Wizyta ta odegrała w działalności naszej Almae Matris szczególną rolę - mówił rektor dr hab. Kazimierz Jaremczuk. - Od tamtej chwili bowiem nastąpił przełom, zaczęły znikać przeszkody, ziszczały się nasze zabiegi, plany. To nie był przypadek, w co wszyscy głęboko wierzymy - stwierdził rektor. Druga, główna część obchodów 10-lecia istnienia uczelni odbędzie się w środę 1 czerwca.
Tarnobrzeska PWSZ powołana na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 10 kwietnia 2001 roku powstała 1 czerwca tegoż samego roku. W dwa lata później społeczność akademicka jako swego patrona wybrała zasłużonego dla nauki polskiej rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezesa Polskiej Akademii Umiejętności, prof. Stanisława Tarnowskiego, urodzonego w 1837 r. w Dzikowie. Nawiązano tym samym do przeszłości miasta posiadającego ścisłe związki z rodem Leliwitów. Obecnie uczelnia kształci studentów na czterech kierunkach, w ramach których funkcjonuje ogółem 15 specjalizacji. Władze PWSZ zabiegają o utworzenie kolejnych dwóch kierunków: europeistyki oraz turystyki i rekreacji.
Ks. Tomasz Lis (e-mail)