
Diecezjalny Oazowy Dzień Wspólnoty w Sandomierzu

Setki oazowiczów kroczących po sandomierskim Rynku z młodzieńczym śpiewem i ewangeliczną radością wzbudziło wśród turystów zadziwienie i zainteresowanie. Marsz dla Jezusa to jeden z elementów Dnia Wspólnoty, jaki przeżywał 28 sierpnia 2010 roku w Sandomierzu diecezjalny Ruch Światło-Życie. - Dawanie świadectwa to dziś trudna sprawa, ale we wspólnocie przychodzi to łatwiej i ma większą moc. Dziś chcemy wykrzyczeć, że Jezus jest naszym Panem - mówił Kamil Młynarz, animator.
W samo południe młodzież wraz z duszpasterzami uczestniczyła w Eucharystii sprawowanej przez biskupa ordynariusza Krzysztofa Nitkiewicza w sandomierskiej bazylice. Podczas homilii biskup przywołując postacie św. Moniki i św. Augustyna zachęcał młodych, aby dążyli do coraz głębszego zjednoczenia się z Chrystusem i umacniali innych świadectwem swojej wiary. - Obdarowywanie innych tym, co posiadamy i co otrzymaliśmy od Boga nie zubaża człowieka, wręcz przeciwnie, dając stajemy się mocniejsi w wierze, bogatsi duchowo i szczęśliwsi. Wasza formacja w oazie niech będzie tym dobrym zasiewem, z którego plonów będziecie korzystali wy sami oraz inni - mówił biskup Nitkiewicz.
Po Mszy świętej oazowicze kontynuowali świętowanie na Błoniach sandomierskich w miejscu spotkania z Janem Pawłem II w 1999 r. - Agapa to nieodłączny element spotkań młodych ludzi zrzeszonych w tym ruchu. To umacnianie zawartych przyjaźni i dzielenie się przeżyciami z wakacyjnych rekolekcji - mówiła młoda uczestniczka spotkania. Budujące były świadectwa młodych wypowiadane podczas spotkania. - Oaza pomaga nam w rozwoju wewnętrznym, pomaga w osobistym spotkaniu z Jezusem, który jest Panem naszego życia. Jest też czasem spotkania bratniej duszy, o którą coraz trudniej w naszym życiu - mówiła uczestniczka Oazy Nowego Życia.
W tegorocznych rekolekcjach oazowych wzięło udział ok. 780 osób. Cieszy to, że młodzież nadal wybiera tę formę wypoczynku z Bogiem, pośród wielu innych atrakcyjnych form spędzania wakacji - poinformował ks. Adam Lechwar, diecezjalny moderator Ruchu Światło-Życie. W sumie odbyło się 16 turnusów oazowych. Formacja odbywała się na czterech poziomach: Dzieci Bożych, Oazy Nowej Drogi, Oazy Nowego Życia i Domowego Kościoła. Oazowicze przebywali między innymi w ośrodkach w Tyrawie Solnej, Niemienicach, Ropience, Uhercach, Skorodnem, Bóbrce n. Soliną, Rudence, Bóbrce k. Krosna. Opiekę stanowiła kadra 29 moderatorów, 100 animatorów oraz siostry zakonne i klerycy.
Ks. Tomasz Lis (e-mail)