
Eutrapelia w Janowie Lubelskim i Stalowej Woli

11 kwietnia 2011 roku kapituła Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej Eutrapelia odwiedziła janowskie szkoły. W Zespole Szkół Zawodowych uroczyście dokonano odsłonięcia tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej oraz posadzono Dąb Pamięci. Następnie w Domu Kultury zgromadziła się młodzież z trzech janowskich szkół ponadgimnazjalnych wraz z dyrektorami oraz starosta powiatu Jerzy Bielecki, wicestarosta Włodzimierz Gomułka i wiceburmistrz Czesław Krzysztoń. Pierwsza prezentacja Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza pt. Miłość a nienawiść, dobro a zło przybliżyła fragmenty wspomnień z życia Pauliny, tegorocznej maturzystki, która po kilkunastomiesięcznej walce z chorobą odeszła do Domu Pana. Zaprezentowano kolejne etapy jej przemiany duchowej. Na początku był bunt i pytania do Boga - dlaczego ja? Potem opieka rodziców, bliskość brata utwierdzały Paulinę w miłości, opieka wolontariuszki budziła nadzieję na pokonanie choroby i na końcu nastąpiło pogodzenie się z wolą Boga i powierzenie swojego cierpienia Ojcu Pio i Janowi Pawłowi II. Całość prezentacji dopełniły pieśni oraz slajdy z pięknych chwil z życia Pauliny. Nad przygotowaniem programu czuwała dyrektor Bożena Ćwiek, s. Dariela Cebulska i Rachwalska. Starosta janowski w słowie refleksji na temat programu podkreślił potrzebę istnienia festiwalu ze względu na poruszanie wartości chrześcijańskich ważnych w życiu młodego człowieka.
W drugiej części Zespół Szkół Zawodowych pod kierunkiem Anny Szmidt i ks. Mirosława Gajewskiego przywołał poszczególne stacje Drogi Krzyżowej w programie pt. Pójdę z Tobą drogą krzyża. Modlitwa, zadumanie, wielokrotne spojrzenie na Chrystusa oczami zwykłego człowieka pozwoliły dołączyć zgromadzonym do grona idących za Jezusem na Golgotę i towarzyszyć Mu aż do śmierci krzyżowej. Zwycięstwo Bożego Ducha w człowieku to zwycięstwo dobra nad złem. Każdą stację poprzedzała odpowiednio tematyczna pieśń w wykonaniu uczniów.
W trzeciej części złożonej z kilku scenek, ten sam bohater stopniowo zmieniał się w dobrego człowieka wychodząc z nałogów i nieposłuszeństwa wobec rodziców. Trafił na lekcję religii, na której poznał życiorysy, działalność i wpływ na losy Ojczyzny, jaki wywarł ks. Jerzy Popiełuszko i Papież Polak. Kiedy nawiedzają go duchy ciemności, chłopiec postanawia zwyciężyć w sobie zło. Utwory wokalne stosownie dobrane, podkreślały wagę wszystkich ziarenek dobra tej autorskiej prezentacji. Opiekunem młodzieży z Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa jest ks. Piotr Cecuła.
Natomiast 13 kwietnia swój spektakl teatralny pt. Tam, gdzie spadają Anioły, przygotowany przez klasę I b pod kierownictwem Renaty Pachacz zaprezentował Zespół Szkół nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Stalowej Woli. Główna bohaterka Ewa wychowywana była w ciepłej rodzinnej atmosferze dopóty, dopóki nie pojawiły się czarne anioły burzące sielską atmosferę i powodujące znieczulenie rodziców, którzy zajęli się swoimi sprawami nie bacząc, że córka ich potrzebuje. Dla Ewy najbliższy jest obrazek z Aniołem Stróżem podarowany przez babcię. To właśnie Anioł Stróż koi jej samotność i wypełnia pustkę w sercu. Kiedy okazuje się, że dziewczynka jest poważnie chora, Anioły sprawiają, że rodzice zostają uwolnieni od sił ciemności zasłaniającym im najważniejsze wartości rodziny. Przesłaniem tego programu są słowa: Jeśli cierpisz, wciąż żyjesz, pogódź się z tym. Anioł Stróż każdego dnia toczy walkę ze złem po to, by pomóc każdemu z nas wykorzystać czas na poprawę.
Kapituła, na czele z dyrektorem festiwalu Ewą Sęk i koordynatorem Alicją Szewczyk, podziękowała młodym artystom za bogate w treści, muzykę i ruch spektakle. Wszystkie prezentacje zostały zarejestrowane przez TV Stella ze Stalowej Woli.
KDK Arka