
Diecezjalne zakończenie Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu

Do modlitwy o trzeźwość i o wychowanie do trzeźwości apelował do wiernych biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz podczas Mszy świętej na zakończenie Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu w kościele parafialnym w Klimontowie 20 lutego 2010 roku. Ordynariusz podkreślił, że w wychowaniu młodych pokoleń bardzo wiele zależy od rodziców i dziadków, którzy swoje dzieci powinni kształtować w duchu trzeźwości. - Jeśli rodzic zezwala niepełnoletniemu dziecku na spożywanie alkoholu, to jest to najkrótsza droga do tego, żeby stało się ono później alkoholikiem lub nadużywało alkoholu. To jest także droga do rozbijania rodzin i tragedii rodzinnych - mówił bp Nitkiewicz. Zwracając się do obecnej w świątyni młodzieży biskup stwierdził, że fascynacja alkoholem przez młodych nie jest znakiem dorosłości, ale słabości człowieka, z którą trzeba walczyć.
Mszę świętą o trzeźwość narodu, której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz, koncelebrowali także dziekan klimontowski ks. Adam Nowak, diecezjalny referent ds. duszpasterstwa trzeźwościowego ks. Dariusz Woźniczka oraz kapłani z dekanatu. W homilii ks. Woźniczka zachęcił zgromadzonych do aktywnego włączenia się w działalność trzeźwościową, która dzisiaj jest bardzo potrzebna ze względu na rozpowszechnioną plagę pijaństwa oraz panujące w społeczeństwie przyzwolenie na nadużywanie napojów alkoholowych. - Mamy w Polsce wiele milionów ludzi bezpośrednio dotkniętych ujemnymi skutkami wynikającymi z używania i nadużywania napojów alkoholowych - mówił kaznodzieja. Jako drogę prowadzącą do trzeźwości narodu referent wskazał na potrzebę żarliwej modlitwy oraz całkowitą abstynencję od alkoholu. - Dar abstynencji można ofiarować jako wynagrodzenie Bogu za grzechy pijaństwa oraz w intencji pijących bliskich osób. Imiona osób, które składają przyrzeczenia abstynenckie wpisywane są do parafialnych Złotych Ksiąg Trzeźwościowych - wyjaśnił ks. Woźniczka.
Po Mszy świętej odbyło się przy wystawionym Najświętszym Sakramencie nabożeństwo wynagradzające za grzechy pijaństwa. Wierni wraz z bp. Nitkiewiczem i kapłanami odśpiewali suplikacje Święty Boże. Następnie modlono się o trzeźwość narodu i wytrwanie w postanowieniach abstynenckich.
Dzień wcześniej w Tarnobrzegu odbyła się także Droga krzyżowa ulicami miasta, na zakończenie której bp Krzysztof Nitkiewicz przewodniczył modlitwom o trzeźwość narodu i w intencji ofiar alkoholizmu. Ponadto w parafiach całej diecezji przez cały Tydzień Trzeźwości odprawiano Msze święte i nabożeństwa modląc się o trzeźwość i wynagradzając za grzechy pijaństwa. Zachęcano także do wpisywania się do parafialnych ksiąg trzeźwościowych.
Inauguracji Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu dokonano w diecezji w sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Janowie Lubelskim 14 lutego. Podczas wszystkich Mszy świętych referent ds. trzeźwości ks. Dariusz Woźniczka wygłosił kazania przypominające o tragicznych skutkach nadużywania alkoholu oraz wskazał na potrzebę podejmowania abstynencji. Kazania zostały wzbogacone przez świadectwo kobiety, która znalazła wsparcie i pomoc w grupie Al-Anon. Pokazała ona sposób radzenia sobie w życiu z osobami uzależnionymi oraz podpowiedziała wszystkim mającym podobny problem, że nie są sami i mogą znaleźć pomoc w grupach Al-Anon i Alateen. Natomiast osoby uzależnione mogą znaleźć pomoc w grupach AA. Tego dnia kazania trzeźwościowe wygłosił także w Olbięcinie ks. Jacek Zieliński z diecezjalnego Zespołu ds. Duszpasterstwa Trzeźwościowego.
Warto dodać, że osoby uzależnione mogą znaleźć pomoc w grupach AA działających praktycznie w każdym mieście, natomiast osoby współuzależnione, czyli żyjące z osobą uzależnioną od alkoholu w grupach Al-Anon i Alateen (dla dzieci 9-18 lat). Udział w spotkaniach jest bezpłatny i anonimowy. Grupy samopomocowe Al-Anon spotykają się: 1) Stalowa Wola, Dom Parafialny przy kościele Opatrzności Bożej, ul. Poniatowskiego 41, każdy poniedziałek, godz. 17. Tu też spotykają się w grupie Al-Ateen dzieci i młodzież w każdą sobotę, o godz. 10. 2) Nisko, Przychodnia Zdrowia, ul. Wolności, każdy czwartek, godz. 17. 3) Sandomierz, w Klubie z tyłu za Szkołą Języków Obcych, ul. Mariacka 1 (wejście do ul. Długosza), każdy piątek godz. 17. 4) Tarnobrzeg, salka przy kościele Ojców Dominikanów, ul. Kościuszki 2, każda środa godz. 18. 5) Tarnobrzeg, Klub Abstynenta Krokus, ul. Dąbrowskiej 10, każdy piątek godz. 18. Telefon kontaktowy: 510-758-725.
Ks. Dariusz Woźniczka (e-mail)