
Jubileusz siarkowego grodu

Od Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej rozpoczęły się obchody 420. rocznicy lokacji Tarnobrzega.
Eucharystię pod przewodnictwem biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza sprawowali proboszczowie tarnobrzeskich parafii. Wszystkiech zebranych przywitał gospodarz miejsca o. Krzsztof Parol OP, przeor klasztoru ojców dominikanów. W homilii bp K. Nitkiewicz wiele słów poświęcił istocie władzy, pojmowanej jako służba społeczeństwu.
– Kiedy powstawał Tarnobrzeg, przytoczona dzisiaj Ewangelia już rozbrzmiewała w świecie. Pismo św. kształtowało postawy i relacje nie tylko w wymiarze wertykalnym, czyli człowiek – Bóg, ale również horyzontalnym, tj. człowieka z człowiekiem. Jeżeli relacje człowieka z Bogiem są ustawione we właściwy sposób to przenoszą się one także na grunt społeczny, przynosząc dobry owoc. Co najlepiej widać w życiu każdej społeczności, jaką jest np. miasto – mówił do zgromadzonych ordynariusz sandomierski. – Człowiek pełniący służbę publiczną w samorządzie gminnym, powiatowym, niestety ponosi w związku z tym pewne ofiary. Może to być, i tak dzieje się najczęściej, brak czasu dla dzieci, rodziny, przyjaciół. Ale jednocześnie ten czas oddaje setkom, tysiącom innych ludzi, Powierzajmy zatem Tarnobrzeg i wszystkie osoby pełniące w nim funkcje publiczne Panu Bogu, by poprzez swoją służbę zasłużyli na przychylność Bożą – dodał pasterz diecezji. Jako przykład przytoczył postać św. Ambrożego, biskupa Mediolanu, którego służba publiczna zaprowadziła do świętości. - Niech konkluzją dzisiejszych rozważań będą słowa Chrystusa, który powiedział, że to, co dajemy nie jest współmierne do tego, co otrzymamy od Pana Boga – podsumował bp K. Nitkiewicz.
Podczas Mszy św. biskup ordynariusz poświęcił sztandar miasta.
Po Eucharystii w sali widowiskowej Tarnobrzeskiego Domu Kultury odbyła uroczysta sesja Rady Miasta, podczas której zostały wręczone specjalne odznaczenia dla wybitnych osobowości, zasłużonych dla lokalnej społeczności. Medal „Sigillum Civis Virtuti” otrzymał Władysław Szpyt, uczestnik kampanii wrześniowej, żołnierz Armii Krajowej. Tytuł „Honorowego Obywatela Miasta Tarnobrzega” przypadł natomiast prof. Katarzynie Pawłowskiej, która wraz z mężem Stanisławem (obecny rok w Tarnobrzegu poświęcony jest jego pamięci) odkryła 60 lat temu złoża siarki pod Tarnobrzegiem, zapoczątkowując tym samym rozwój przemysłu siarkowego.
Kilkanaście osób otrzymało ponadto wyróżnienia „Zasłużony Tarnobrzeżanin”. Na zakończenie sesji zaprezentowali się tegoroczni miejscy laureaci konkursu „Ośmiu Wspaniałych”.
Marta Woynarowska (e-mail)