
Rozpoczęła się konferencja o wychowaniu

22 kwietnia w Sandomierzu rozpoczęła się dwudniowa konferencja naukowa "Profilaktyka i mediacja w szkole. Teoria i praktyka" skierowana do wychowawców, pedagogów, katechetów, studentów oraz wszystkich zainteresowanych problematyką. Jej pierwszym punktem była Msza święta sprawowana w sandomierskiej bazylice pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza. W Eucharystii uczestniczył rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnobrzegu prof. dr hab. Kazimierz Jaremczuk, dyrektor Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie Krystyna Wróblewska, a także kapłani, katecheci świeccy, siostry zakonne oraz młodzież szkół średnich.
W wygłoszonej homilii ks. Sławomir Chrost nawiązał do systemu profilaktyki opracowanego przez św. Jana Bosko, kapłana, który swoje życie poświęcił wychowaniu dzieci i młodzieży. Kaznodzieja podkreślił, że system ks. Bosko opierał się na rozumie i sercu, a spoiwem je łączącym była religia i wiara w Boga.
Po modlitwie uczestnicy udali się do Domu Katolickiego, gdzie odbyła się dalsza część spotkania. Zwracając się do zgromadzonych bp Krzysztof Nitkiewicz podkreślił konieczność właściwej formacji młodzieży w szkole. "Obserwując doniesienia medialne, widzimy jak często eksponowany jest temat różnego rodzaju przestępstw i nadużyć, które zdarzają się w pracy z młodzieżą" - mówił hierarcha. "Musimy pamiętać, że w nasze ręce została złożona wielka odpowiedzialność. Możemy bowiem pomóc młodzieży w przygotowaniu się do dorosłego życia, przykazując jej to co ważne, szlachetne i piękne. Jednocześnie, co nie daj Boże, przez błędne zachowania i metody, można okaleczyć młodego człowieka na całe życie. Konferencje takie, jak ta dzisiejsza mają służyć pomocą, aby formacja w szkole przebiegała w sposób w najlepszy z możliwych" - podkreślił ordynariusz, dziękując jednocześnie organizatorom i prelegentom za podjęty trud przeprowadzenia dwudniowej konferencji, a uczestnikom za przybycie. Następnie głos zabrali rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnobrzegu prof. dr hab. Kazimierz Jaremczuk oraz dyrektor Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie Krystyna Wróblewska.
Pierwszy wykład zatytułowany "Rola nauczyciela religii w rozwiązywaniu konfliktów" wygłosił ks. dr Jerzy Dąbek, dyrektor Wydziału Nauki i Wychowania Katolickiego Sandomierskiej Kurii. Następnie ks. dr Sławomir Chrost z Uniwersytetu Humanistyczno - Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach przybliżył zebranym historię oraz cele działającego w Staszowie bractwa św. Anny, którego historia sięga XVI w., i które po reaktywacji prowadzi obecnie działalność wychowawczą wśród staszowskich dzieci. Na zakończenie sesji dopołudniowej głos zabrał ks. dr Marek Dziewiecki, ekspert Ministerstwa Edukacji z zakresu przedmiotu "Wychowanie do życia w rodzinie" oraz adiunkt Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Po południu w budynku Instytutu Teologicznego dla wszystkich uczestników zorganizowano warsztaty związane z tematem głównym, czyli profilaktyką i mediacją w szkole. Mgr Anna Kwiatkowska poprowadziła warsztaty zatytułowane "Jak żyć szczęśliwie", mgr Renata Łagosz opracowała problem tworzenia podmiotowych relacji z dziećmi, natomiast mgr Ewa Konefał-Racińska przedstawiła konsekwencje zachowań ryzykownych.
Jutro natomiast w budynku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnobrzegu, z wykładami wystąpią: prof. dr hab. Andrzej Bałandynowicz ("Paradygmat pomocy podstawą interwencji profilaktycznej w obszarze mezosystemu szkoły"), prof. dr hab. Zdzisław Bartkowicz ("Przemoc w szkole - perspektywa sprawcy i ofiary") oraz dr Agnieszka Lewicka ("Mediacja szkolna - ujęcie teoretyczno-empiryczne"). Podobnie jak pierwszego dnia organizatorzy w godzinach popołudniowych przewidzieli również praktyczną część warsztatową.
ms