
Staszowski konkurs na klasową palmę

W sanktuarium błogosławionego Jana Pawła II w Staszowie rozstrzygnięto konkurs na najładniejszą klasową palmę wielkanocną. Organizatorem konkursu był ks. Szczepan Janas, proboszcz parafii pw. świętego Bartłomieja w Staszowie.
Celem tego przedsięwzięcia artystycznego było przypomnienie tradycji wspólnego robienia palm wielkanocnych, rozwijanie wyobraźni plastycznej dzieci, rozszerzenie wiedzy na temat polskich tradycji wielkanocnych oraz znaczenia palm w kulturze polskiej i chrześcijańskiej. W konkursie udział wzięli uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Staszowie. Każda klasa z pomocą rodziców, nauczycieli wychowawców i katechetów wykonała palmę wielkanocną. Dzieci użyły głównie gałązek wierzbowych, bukszpanu, bibuły, krępiny i drucików. Palmy poświęcone i zaprezentowane zostały podczas Niedzieli Palmowej. Decyzją organizatora konkursu nagrodzeni zostali wszyscy uczniowie biorący w konkursie.
W tradycji ludowej zielona gałąź symbolizowała życie, radość i siły witalne. Wierzono, że bazie wierzbowe chronią ludzi przed bólem gardła i febrą, a zwierzęta przed wszelkimi chorobami. Uderzenie palmą miało służyć dobremu zdrowiu. Praktykowane było również wkładanie palm w pierwszą skibę i w sieci rybackie, co miało zapewnić dobre zbiory. Z drewnianych części palm wykonywano krzyżyki i przybijano je do drzwi domostwa, aby chroniły przed nagłymi klęskami. Palma wielkanocna lub zastępująca ją gałązka wierzbowa jest tradycyjnym symbolem Niedzieli Palmowej. Święto zostało ustanowione na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy.
Agata Bazak