
110 lat tarnobrzeskiej szkoły

Bp Edward Frankowski przewodniczył 11 września 2009 roku uroczystościom 110. rocznicy powołania Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego w Tarnobrzegu, odprawiając Mszę Świętą i poświęcając tablicę pamiątkową odsłoniętą przez prezydenta miasta Jana Dziubińskiego oraz dyrektora szkoły Tadeusza Nowaka. W homilii bp Frankowski zwrócił uwagę na problemy z jakimi borykają się polskie szkoły oraz niekorzystnymi dla nich trendami społecznymi. Przywołał również postać patrona szkoły - kard. Stefana Wyszyńskiego, w którym nauczyciele i młodzież mają wzór człowieka wielkiej wiary, niezłomnego patriotyzmu i zaangażowania w sprawy społeczne.
Z okazji jubileuszu odbyło się również pokoleniowe spotkanie nauczycieli i wychowanków szkoły. Młodzież przygotowała specjalny program artystyczny, zatytułowany "Sentymentalna podróż w czasie", który bawił, ale również skłaniał do refleksji nad sensem ludzkiego życia i zmagań podejmowanych przez człowieka, by dobrem zapisać chlubne karty historii. Zaprezentowana została także Księga Jubileuszowa, której redaktorem został Tadeusz Zych, a stanowiąca owoc pracy nauczycieli uczących w szacownej "jubilatce".
Placówka została założona w 1899 r. przez Wydział Krajowy we Lwowie jako Szkoła Przemysłowa Uzupełniająca, mająca kształcić przyszłe kadry rzemieślnicze: handlarzy, stolarzy, kowali, malarzy, kamieniarzy, mechaników, szewców, krawców, kupców, koszykarzy, a także dorożkarzy. Od czasu jej założenia do roku 1939 kierownikiem szkoły był Józef Łopatyński, który położył duże zasługi na polu krzewienia oświaty zawodowej w Tarnobrzegu. Placówka kilkakrotnie zmieniała nazwę i kierunki kształcenia. Krótkie przerwy w działalności, w okresie I i II wojny światowej nie zahamowały jej rozwoju. W kolejnych latach spotęgował go szybki rozwój przemysłu siarkowego oraz budownictwa miejskiego. Z uwagi na stale zwiększającą się liczbę uczniów, dyrektorzy szkoły podjęli zbiegi o stworzenie nowej bazy lokalowej. W 2003 r. placówka przeniosła się do nowo wybudowanej siedziby przy ul. Kopernika, otrzymując jednocześnie nowego patrona - ks. kard. Stefana Wyszyńskiego.
Ks. Adam Lechwar