
Spotkania ze świętym Mikołajem

Dzień świętego Mikołaja, obchodzony w Kościele 6 grudnia, przeżywany był w wielu parafiach diecezji sandomierskiej. W Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu z inicjatywy biskupa Krzysztofa Nitkiewicza zorganizowana została akademia ku czci św. Mikołaja. Alumni przypomnieli sobie historię biskupa Miry, który dzielił się dobrem z najbardziej potrzebującymi. Nikt nie wyszedł bez prezentu.
Pięćset paczek przygotowała parafia Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli dla dzieci, które przybyły na spotkanie ze świętym Mikołajem. Takie spotkania są tutejszą tradycją i z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. W tym roku aula KUL przy bazylice z trudem pomieściła przybyłe dzieci wraz z rodzicami. - Takie spotkania są formą przyciągania dzieci do Kościoła - mówi ks. Edward Madej, proboszcz stalowowolskiej parafii konkatedralnej, który rozpoczął mikołajkowy wieczór modlitwą. Oczekując na otrzymanie paczek, milusińscy obejrzeli scenkę teatralną, słuchali także piosenek w wykonaniu scholi. A kiedy dostojny gość przystąpił do wręczania podarunków, otoczyli go zewsząd z radością, cieszyli się także rodzice.
Młodzież oazowa wraz ze swoim opiekunem ks. Marianem Zarębą z parafii Majdan Królewski, odwiedziła dzieci przebywające w szpitalu w Nowej Dębie i Kolbuszowej. Podczas tego radosnego spotkania dzieci nie tylko otrzymały podarunki, ale także miały możliwość poznać życie świętego biskupa: kim był, dlaczego w jego wspomnienie obdarowujemy się prezentami. Spotkanie zostało przeplecione śpiewem i zabawami prowadzonymi wspólnie z personelem medycznym. Wszystko to sprawiło, że najmłodsi mogli na chwilę zapomnieć o swoim cierpieniu i rozłące z rodzicami. Serdeczne podziękowania należą się wszystkim, którzy pomogli w zorganizowaniu tego dzieła.
Święty Mikołaj w mitrze i z pastorałem, w asyście uczniów piątej klasy zawitał także do Zespołu Szkół Publicznych Nr 1 w Bidzinach. Opowiedział dzieciom historię pełną wzruszających chwil. Uczniowie przedstawili program słowno-muzyczny, dzięki któremu wszyscy mogli się dowiedzieć się, że nawet kupując drobną rzecz i oddając ją dla potrzebujących można zrobić wiele dobrego. W swym programie uczniowie pokazali, że codziennie można być świętym Mikołajem, nawet spełniając zwykłe obowiązki. Zawsze i wszędzie trzeba starać się być dobrym dla innych, a okazana pomoc wróci w dwójnasób. Autorką scenariusza i organizatorką spotkania była Dorota Gierczyk-Łotkowska, głównym bohaterem został ks. Tomasz Kopeć, a od strony polonistycznej grupą zaopiekowała się Justyna Zemsta.
Natomiast w niedzielę 4 grudnia święty Mikołaj przybył z wieloma podarkami do kościoła parafialnego w Pysznicy. Spotkanie odbyło się po Mszy świętej w południe. Mikołaj symbolizował kulturę masową oddaloną od pojęcia świętości. Dzieci, młodzież jak również dorośli byli świadkami rozmowy między świętym Mikołajem a jego współczesnym odpowiednikiem. Święty Mikołaj uwrażliwił zebranych na to czym jest świętość i powiedział, że każdy jeśli tylko chce może zostać tak jak on świętym. Skomercjalizowany Mikołaj jak sam zauważył musi się jeszcze wiele nauczyć ażeby zostać świętym Mikołajem. W tym roku święty Mikołaj obdarzył prezentami wszystkich: dzieci, młodzież, rodziców a także tych wszystkich, którzy na niego czekali.
Kl. Rafał Kusiak, Piotr Jackowski, ks. Marian Zaręba, Justyna Zemsta, ks. Maciej Charabin