
Komunikacja bez słów

Niemiecki naukowiec Albert Mehrabian obliczył, że tylko 7 procent informacji czerpiemy ze słów. Z tonu głosu wnioskujemy 35 procent i aż 55 proc. z języka ciała. Na system komunikacji niewerbalnej składają się nie tylko nasze zachowania i gesty, ale także tony, półtony, postawy, aparycja, nastroje, ubiór itp. Na ich podstawie można odgadnąć np. prawdziwe intencje rozmówcy, a nawet przewidzieć, jak dana osoba zachowa się za chwilę.
Te właśnie zagadnienia były przedmiotem sympozjum naukowego, zatytułowanego "Komunikacja w katechezie", zorganizowanego 26 kwietnia br. przez Instytut Teologiczny im. bł. Wincentego Kadłubka w Sandomierzu. Wykłady poprzedziła tradycyjnie Msza św. w sandomierskiej Katedrze, którą odprawił i homilię wygłosił bp Edward Frankowski. Następnie w Domu Katolickim św Józefa w Sandomierzu zgromadziło się ok. 250 osób: księży, katechetów, kleryków, studentów. Wysłuchali oni czterech referatów: "Katecheza a komunikacja" - ks. dr Ryszard Czekalski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie; "Funkcje katechezy" - ks. prof. dr hab. Kazimierz Misiaszek (SDB) również z UKSW Warszawa; "Iluzje w komunikacji: poznawcze ujęcie katechezy" - dr Ryszard Stocki z Uniwersytetu Jegiellońskiego w Krakowie; "Wybrane aspekty stosowania symbolu w katechezie" - ks. dr Andrzej Kiciński z KUL w Lublinie.
- Aby katecheza była skuteczna, katecheta musi mieć z katechizowanym nie tylko dobry kontakt werbalny, ale i niewerbalny - powiedział nam po sympozjum ks. dr Jan Zimny, dyrektor Instytutu Teologicznego, również zajmujący się tą tematyką i przygotowujący własne publikacje.
- W ogóle trzeba powiedzieć, że zagadnienie komunikacji w katechezie jest nowe i świeże. Pierwszy wykład monograficzny na ten temat, odbył się na warszawskiej UKSW dopiero w tym roku. W Polsce nie ma jeszcze specjalistów od komunikacji w katechezie w ścisłym tego słowa znaczeniu. Dlatego sympozjum miało zwrócić uwagę na tę sprawę, skłonić do poszukiwań, wreszcie uświadomić klerykom i katechetom przyszłość zagadnienia.
Pokłosiem sympozjum będzie książka z wyszczególnionymi wyżej referatami - znakomita pomoc dydaktyczna dla katechetów, nauczycieli oraz wszystkich, którzy pracę zawodową opierają na komunikacji niewerbalnej.
Mariusz Bobula