
Ostrowiecki Kongres Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich

W niedzielę 29 maja 2011 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim przy kolegiacie św. Michała Archanioła odbył się I Kongres Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich. Forum miało na celu przede wszystkim integrację środowisk katolickich działających na terenie miasta, jak również wspólne dziękczynienie za dar życia i beatyfikacji Jana Pawła II. W zjeździe wzięły udział wspólnoty działające przy ostrowieckich parafiach: Akcja Katolicka, parafialne oddziały Caritas, Neokatechumenat, Koła Żywego Różańca, Liturgiczna Służba Ołtarza, KSM, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Koła Przyjaciół WSD, parafialne schole, wspólnoty Krwi Chrystusa, Miłosierdzia Bożego, Najświętszego Serca Jezusowego, Intronizacji NSPJ, Oaza, Domowy Kościół, Legion Maryi, Rycerstwo Niepokalanej i Rodzina Radia Maryja. - Błogosławiony Jan Paweł II często powtarzał, że odnowa Kościoła w znacznej mierze idzie przez nowe ruchy i stowarzyszenia. Dzisiejsze spotkanie ma pomóc zjednoczyć działania wielu grup oraz zainicjować Dekanalną Radę Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich, aby ukierunkować wspólne wysiłki na rzecz duszpasterstwa i ewangelizacji - mówił wprowadzając w kongres ks. Zbigniew Wiatrek, dziekan ostrowiecki.
Otwierając ostrowieckie forum biskup ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz wyraził nadzieje, że ruchy i stowarzyszenia będą promowały wspólnie chrześcijański styl życia. - Jesteście najdrożsi ogromną siłą, prawdziwym motorem napędowym życia parafialnego i diecezjalnego. Aby wasze świadectwo było jeszcze bardziej skuteczne, unikajcie indywidualizmu i rywalizacji, bo przecież naszym wspólnym celem jest przemienianie tego świata w duchu Chrystusowej Ewangelii. Razem możemy zrobić naprawdę dużo, zarówno tutaj w Ostrowcu, jak i w całej diecezji - mówił do zebranych bp Krzysztof Nitkiewicz.
Kongres rozpoczęto modlitwą do Miłosierdzia Bożego i Mszą świętą sprawowaną przez ostrowieckich duszpasterzy. Podczas homilii ks. Grzegorz Kasprzycki, ojciec duchowny seminarium wskazał na kryteria, jakimi powinny kierować się organizacje katolickie. - Każdy ruch ma troszczyć się o świętość swoich członków, razem mają budować jedność między sobą i z hierarchią, muszą być misyjne, czyli nie mogą zasklepiać się same w sobie i mają żyć realnie nauką Chrystusową - mówił ks. Kasprzycki. Dalsza część kongresu odbywała się w sali Michael, gdzie najpierw schola z parafii św. Kazimierza zaprezentowała przedstawienie pt. Jan Paweł II - Rodzina, Jedność, a następnie odbyła się konferencja na temat jedności małżeńskiej, jako szkoły wychowania młodego pokolenia. W czasie spotkań konferencyjnych dla dzieci na parafialnym placu przygotowano zabawy oraz koncerty piosenek. Kongres zakończył przegląd zespołów muzycznych z poszczególnych parafii oraz wspólna Agapa. O godz. 20:30 rozpoczęła się modlitwa różańcowa, którą uwieńczył Apel Jasnogórski.
Ks. Tomasz Lis (e-mail)