
I etap Raniżowskich Konkursów o Rodzinie

1 czerwca br. zakończył się pierwszy etap "Raniżowskich Konkursów o Rodzinie". Konkursy zostały przeprowadzone w dwóch kategoriach wiekowych: dla dzieci z klas IV-VI szkół podstawowych oraz uczniów klas gimnazjalnych. Uczniowie szkół podstawowych mieli za zadanie za pomocą kredek i farb opowiedzieć o swoim domu rodzinnym, o tym jak wygląda w nim dzień powszedni, a jak świąteczny, o tym, kiedy są w nim szczęśliwe, a kiedy smutne, o tym, kto lub, co jest najważniejsze w rodzinie według dziecka? Z praktyki wiadomo, że dzieci często dają zabawny komentarz słowny do swoich prac. Dlatego zostały poproszone o zanotowanie najciekawszych wypowiedzi i dołączenie ich do swoich prac plastycznych.
Do jury oceniającego wpłynęło 72 prace plastyczne: 13 prac ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gorzycach, 3 prace ze Szkoły Podstawowej w Woli Raniżowskiej, 2 prace ze Szkoły Podstawowej imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego w Staniszewskim, 13 prac ze Szkoły Podstawowej im. ks. Prałata Stanisława Sudoła z Dzikowca, 24 prace ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickie w Zielonce, 17 prac ze szkoły podstawowej w Raniżowie. Razem wpłynęło 72 prac plastycznych. Dla gimnazjalistów przeznaczony był konkurs literacki poświęcony osobie i życiu świętej Joanny Beretty Molla. Wpłynęło w sumie 16 prac z Gimnazjum z Woli Raniżowskiej, z Gimnazjum z Raniżowa i z Gimnazjum z Dzikowca. Do oceny prac literackich został wybrany ks. Piotr Gąsior kapłan archidiecezji krakowskiej, absolwent PAT w Krakowie i stypendysta Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie. Tłumacz książek poświęconych Joannie.
"Raniżowskie Konkursy o Rodzinie" zostały zorganizowane przez dekanalnego duszpasterza dzieci i młodzieży dekanatu raniżowskiego ks. Jacka Palucha przy współpracy redakcji "Gość Niedzielny", Wydawnictwa Diecezjalnego z Sandomierza, Domu Wydawniczego "Rafael" z Krakowa oraz Towarzystwa Turystyczno Pedagogicznego "Tęcza" z Ulanowa kierowanego przez katechetę Bogusława Wojtaka. Celem Konkursów było propagowanie tematyki rodzinnej wśród dzieci i młodzieży dekanatu raniżowskiego, podkreślenie znaczenia rodziców i rodziny w kształtowaniu osobowości dziecka, przedstawienie spojrzenia dziecka (wrażliwego obserwatora) na świat ludzi dorosłych, rozwijanie fantazji i wyobraźni plastycznej, kształtowanie postawy otwartości w wypowiedzi plastycznej oraz promowanie spontanicznej ekspresji plastycznej dziecka.
Ks. Jacek Paluch (e-mail)