
Zabrzmiała Missa Solemnis Sandomiriensis

Wydarzeniem artystycznym i głębokim przeżyciem duchowym stał się finałowy koncert XVII Festiwalu "Muzyka w Sandomierzu" zaprezentowany w bazylice katedralnej w Sandomierzu 17 października 2007 roku pod honorowym patronatem bp. Andrzeja Dzięgi, ordynariusza sandomierskiego. Na koncercie obecny był m.in. bp jubilat Edward Frankowski, ks. Robert Tyrała, reprezentant metropolity krakowskiego kard Stanisława Dziwisza, Michał Seweryński, minister nauki i szkolnictwa wyższego, władze wojewódzkie i samorządowe. Wykonana została Wielka Koncertowa Msza Papieska Missa Solemnis Sandomiriensis "Beati Mundo Corde" (Błogosławieni Czystego Serca), poświęcona słudze Bożemu Janowi Pawłowi II, która powstała na zamówienie burmistrza Sandomierza. Autorem dzieła jest Wojciecha Mrozek, kompozytor, ceniony instrumentalista, związany z Yehudi Menuhinem od 1992 r., zarazem dyrektor artystyczny sandomierskiego festiwalu. Słowa do Mszy ułożył Bogusław Żmijewski w konsultacji sakralno-liturgicznej z ks. Wiesławem Wilkiem. Szeroko rozbudowana kompozycja wymagała wielkiego aparatu wykonawczego, wystąpiła więc: Płocka Orkiestra Symfoniczna, Archijerejski Chór "Woskresinia" Święto-Woskreseńskiego Katedralnego Soboru Miasta Równe pod dyr. Oleksandra Tarasenki, Sandomierski Chór Katedralny s. Marioli Konopki oraz soliści: Bożena Harasimowicz (sopran), Anita Rywalska-Sosnowska (sopran) Agata Sava (mezzosopran), Wasyl Ponajda (tenor), Józef Frakstein (bas). Całością dyrygował Wojciech Mrozek. Msza Papieska nawiązuje do homilii Jana Pawła II wygłoszonej przez papieża podczas Mszy Świętej w Sandomierzu 12 czerwca 1999 r. W jej treści wkomponowano fragmentu poematu "Matka" Jana Pawła II oraz odtworzono fragmenty homilii wygłoszonej przez papieża w Sandomierzu.
Prawykonanie części Mszy odbyło się w czerwcu 2006 r. podczas uroczystości obchodów tysiąclecia życia monastycznego na Świętym Krzyżu, i ponownie, w czasie uroczystości odsłonięcia figury Ojca Świętego na nadwiślańskiej skarpie w Sandomierzu, w miejscu, gdzie Jan Paweł II sprawował Mszę Świętą. W prastarej, piastowskiej katedrze, w której Ojciec Święty modlił się podczas swej kolejnej pielgrzymki do Ojczyzny, wykonana została po raz pierwszy całość dzieła. Jak stwierdził bp Andrzej Dzięga, niezwykła, o dziejowym charakterze obecność Ojca Świętego Jana Pawła II, wpisana w Sandomierz poprzez modlitwę i nauczanie tego sługi Bożego skierowane do nas i do współczesnego świata, choć historycznie dokonała się przed ośmiu laty, to tamto spotkanie żyje w naszych sercach, w naszej pamięci, a każde wspomnienie staje się coraz bardziej znaczące i ubogacające duchowo. Ciągle brzmi sandomierskie słowo Piotra głoszącego za Chrystusem ewangeliczną prawdę: "Błogosławieni czystego serca". Biskup sandomierski prosił, aby słuchacze przeżywali wydarzenie muzyczne jako modlitwę, oratorium: niech ta modlitwa na nowo kieruje serce autora, jak też serca wykonawców i słuchaczy ku większej miłości Boga. Niech prowadzi do troski o czystość naszych serc. Każde wykonanie niech się zaś staje nowym dziękczynieniem Dobremu Bogu nie tylko za dar wielkiego pontyfikatu, ale także całego życia i dzieła Jana Pawła Wielkiego.
Tak też się stało. Koncert stał się żarliwą modlitwą i uwielbieniem Boga za Jego dzieła, za świętych i błogosławionych: Stanisława, biskupa męczennika, Andrzeja Boboli męczennika, siostry Faustyny, apostołki miłosierdzia Bożego, związanych z ziemią sandomierską: królową Jadwigę, mistrza Wincentego Kadłubka, dominikanów św. Jacka Odrowąża i bł. Czesława, św. Sadoka i czterdziestu dziewięciu sandomierskich dominikanów męczenników, bł. ks. Antoniego Rewerę, więźnia obozu koncentracyjnego i apostoła narodów, papieża Polaka Jana Pawła II. Jak zawsze poruszające były Jego słowa w sandomierskiej homilii "Błogosławieni czystego serca" z skierowanym do wszystkich Polaków posłaniem: "Idźcie i nauczajcie", "Nie lękajcie się być ludźmi o czystych sercach" i słowa pieśni "Przesłanie dla Polski": Ojczyzno, moja ziemio umiłowana, Polsko, którą kocham, i która odradza się, jak Chrystus na Krzyżu. Zbolała, zniewolona, ale dumna i solidarna, jesteś sumieniem Europy i jej nadzieją, Polsko! Nie można bez Chrystusa zrozumieć dziejów Polski. Jestem cały z Tobą, Polsko, jak Ty jesteś cała we mnie! Kiedy Pan mówi: chodź!, upraszam was - "Otwórzcie drzwi Chrystusowi!"
Koncert zakończył się odśpiewaniem przez wykonawców i uczestników festiwalu "Bogurodzicy" i apelu Maryjnego. Sandomierski festiwal odbywał się pod honorowym patronatem ministra kultury i dziedzictwa narodowego RP Kazimierza M. Ujazdowskiego. Piękne miejsca wykonywania koncertów, różnorodność programowa, udział wybitnych artystów, znakomitych zespołów, orkiestr symfonicznych, promocja wybitnie utalentowanych dzieci i młodzieży polskiej, wydarzenia tej rangi, co dzisiejszy koncert podnoszą prestiż sandomierskiego festiwalu - ocenił Wojciech Dumin, dyr. Fundacji Kultury Ziemi Sandomierskiej. - Wydarzenia kulturalne, jak koncert poświęcony słudze Bożemu Janowi Pawłowi II, pomagają ludziom odkryć radość tego, kim jesteśmy. Kultura dobrze rozumiana wpływa znacząco na rozwój duchowy człowieka, stąd współpraca parafii katedralnej z organizatorami festiwalu - powiedział proboszcz ks. Bogdan Piekut.
Alicja Trześniowska