
Śladami błogosławionej Karoliny Kózkówny

Na pielgrzymkę do sanktuarium błogosławionej Karoliny Kózkówny w Zabawie koło Tarnowa udali się 13 listopada br. gimnazjaliści klas pierwszych z Woli Raniżowskiej. Celem pielgrzymki było wypraszanie u błogosławionej łask dla siebie oraz swoich bliskich, a także zapoznanie się z sylwetką tej niezwykłej postaci, patronki KSM, obchodzącej w tym roku 90. rocznicę śmierci. Młodzież miała również możliwość zwiedzenia wielu ciekawych miejsc i poznania wielu osób.
Gimnazjaliści wraz ze swoim katechetą ks. Jackiem Paluchem wyruszyli w sobotę rano. Po drodze zatrzymali się w Machowej koło Tarnowa na krótką modlitwę przy grobie austriackiego żołnierza Otto Schimka, rozstrzelanego za odmowę wykonania rozkazu strzelania do bezbronnej ludności polskiej. Uczniów zaciekawiła duża ilość kwiatów na grobie, o które zawsze dba okoliczna ludność. Następnym etapem pielgrzymki była wioska Wierzchosławice. Tu młodzież zapoznała się z historią trzykrotnego premiera RP Wincentego Witosa, oglądała eksponaty zgromadzone w muzeum oraz okolicznościowy film przybliżający historię i działalność, a także dom rodzinny i gospodarstwo założyciela ruchu ludowego. Ostatni postój miał miejsce w Woli Radłowskiej. Ks. Jacek zaprowadził grupę do pracowni lokalnego malarza i rzeźbiarza. Tadeusz Kowal zapoznał młodzież ze swoją pracownią, opowiedział o początkach malarstwa, metodach malowania i rzeźbienia oraz pokazał zgromadzone obrazy i rzeźby. W pracowni młodzi ludzie poznają po raz pierwszy historię bł. Karoliny ukazaną na rycinach przygotowywanej Drogi Krzyżowej. Pan Kowal zaprezentował także wiersze i pieśni poświęcone błogosławionej, które każdy wysłuchał z wielkim zainteresowaniem.
Po dotarciu do Zabawy, do kościoła parafialnego, gimnazjaliści zapoznali się z historią bł. Karoliny Kózkówny, obejrzeli wystawy poświęcone jej sylwetce oraz uczestniczyli we Mszy świętej, w czasie której odczytano prośby do błogosławionej. Po Eucharystii kustosz sanktuarium ks. Zbigniew Szostak pozwolił na obejrzenie po raz pierwszy krypty męczenników polskich, która ma zostać uroczyście poświęcona i otwarta 20 listopada. Uczniowie zapoznali się także z historią akcji III Most. Po wysłuchaniu relacji wszyscy posilili się kiełbaskami i ciepłą herbatą przy grillu, a następnie udali się do rodzinnego domu błogosławionej i początku jej męczeńskiego szlaku. Po wpisaniu się do okolicznościowej księgi pamiątkowej pielgrzymi powrócili do swoich domów.
Ks. Jacek Paluch, ks. Dariusz Woźniczka