
Obchody 28. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w diecezji

Pod hasłem 13 grudnia 1981 r. - Pamiętamy! odbyły się uroczystości upamiętniające 28. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
Mszy świętej odprawionej w sandomierskiej katedrze w intencji Ojczyzny przewodniczył bp Edward Frankowski, sandomierski biskup pomocniczy. W modlitwie wzięli udział działacze NSZZ S, politycy, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń katolickich oraz liczni mieszkańcy Sandomierza.
W homilii bp Frankowski mówił o stanie wojennym, jako tym okresie w dziejach Polski, który tłumił w ludziach entuzjazm i nadzieję na lepsze jutro. Biskup przypominając walkę o krzyże w latach 80. wyraził również nadzieję, że wszelkie współczesne próby usunięcia krzyży z miejsc publicznych nie powiodą się.
Po Eucharystii uczestnicy uroczystości przeszli przez Stare Miasto przed pomnik Solidarności, gdzie złożyli kwiaty. Przy Urzędzie Miasta ułożyli krzyż ze zniczy. Na zakończenie obchodów rocznicowych w Domu Katolickim odbyła się konferencja - Stan wojenny w świadomości Polaków.
W Ostrowcu Świętokrzyskim uroczystości upamiętniające wprowadzenie stanu wojennego poprzedziła Msza święta w kościele pw. Serca Jezusowego. Przewodniczył jej ks. Jacek Beksiński. Po zakończeniu Eucharystii przy Rondzie Solidarności został odsłonięty i poświęcony pomnik przypominający strajk hutników w 1981 roku.
W Stalowej Woli z kolei, członkowie Solidarności, przedstawiciele władz samorządowych, młodzież szkolna, w tym jedna klasa o profilu wojskowym oraz mieszkańcy miasta zgromadzili się przed krzyżem obok słynnej bramy nr 3 przy Hucie Stalowa Wola (symbolizuje ona zwycięstwo nad komunistycznym reżimem). Po modlitwie w intencji ofiar stanu wojennego oraz złożeniu kwiatów uczestnicy z zapalonymi pochodniami i z pocztami sztandarowymi Solidarności przeszli w marszu milczenia ulicami miasta do bazyliki Matki Bożej Królowej Polski, gdzie bp Edward Frankowski odprawił Mszę świętą w intencji Ojczyzny. Po Eucharystii złożono wieńce oraz zapalono znicze przed tablicą ks. Jerzego Popiełuszki i figurą Ojca Świętego Jana Pawła II.
Andrzej Piskulak