
Dar nawiedzenia w Tarnobrzegu

W niedzielę 2 października 2011 roku w tarnobrzeskiej parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbyły się uroczystości związane z przybycie figury Matki Bożej Fatimskiej. Przed godziną 16 tarnobrzeżanie zgromadzili się na Placu Bartosza Głowackiego, gdzie odmawiając różaniec oczekiwali na przyjazd figury, po czym w procesji okrążyli plac i udali się do świątyni.
Zwieńczeniem nawiedzenia figury Matki Bożej Fatimskiej była wspólna modlitwa Eucharystyczna odprawiana pod przewodnictwem ks. dziekana Stanisława Bara, w trakcie której subprzeor dominikanów o. Stanisław Obara OP zawierzył opiece Pani Fatimskiej całe miasto i jego mieszkańców. W homilii ks. Zdzisław Janiec zwrócił uwagę wiernych na wielki dar nawiedzenia. - Dzisiaj Tarnobrzeg i najbliższe okolice, to wielki magnes, który przyciąga całe rzesze wiernych, pragnących doświadczyć łaski Boga - wyjaśnił ks. Janiec. - Na tym mieście i mieszkańcach pojawił się szczególny znak, który ma potrójny wymiar, Bożego wybrania, religii chrześcijańskiej oraz zwycięstwa Maryi.
Po zakończeniu Eucharystii kapłani i wierni w procesji dookoła świątyni odmawiali różaniec. Przy każdym z ołtarzy odczytano fragment Ewangelii, który następnie był omawiany przez kapłanów. W godzinach nocnych odbyła się pasterka w kościele pw. WNMP, a następnego dnia modlitwa za chorych, po której figura Matki Bożej Fatimskiej przewieziona została do tarnobrzeskiego hospicjum, a następnie do Warszawy.
Nawiedzenie Matki Bożej Fatimskiej nie byłoby możliwe, gdyby nie starania dominikanina o. prof. Stanisława Kałdona OP, który od sprawuje szczególną pieczę na duszpasterstwie maryjnym. - Przed przybyciem figury, byłem u naszego ordynariusza bp. Krzysztofa Nitkiewicza, który udzielił błogosławieństwa na ten szczególny czas nawiedzenia. Jest to bardzo ważne, bo zaznacza naszą chrześcijańską wiarę, gdyż tam gdzie jest biskup, tam jest Kościół katolicki - mówił o. Stanisław Kałdon.
Filip Materkowski