
Majowe Eutrapelia w Tarnobrzegu, Stalowej Woli i Nowej Dębie

Zespół Szkół im. Bartosza Głowackiego w Tarnobrzegu po raz jedenasty gościł 25 maja 2011 roku kapitułę Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej Eutrapelia. Przybyłych gości i wszystkich zebranych przywitała dyrektor szkoły Marzena Jarosz. W sali gimnastycznej umieszczono wizerunki Matki Bożej Fatimskiej oraz błogosławionych Jana Pawła II i ks. Jerzego Popiełuszki, którzy swoim życiem realizowali słowa, by zło dobrem zwyciężać. Młodzież pod opieką Teresy Szustak, Eweliny Reguły i Bolesława Dzierżka przywołała fragmenty z życia bł. Jana Pawła II, podkreślające cnotę wiary, nadziei i miłości, ukazujące lekcje cierpienia, przebaczenia, pojednania i zawierzenia Matce Bożej. Następnie uczniowie przybliżyli osobę bł. Jerzego Popiełuszki, głoszącego prawdę o wolności słowa, wyznania, broniącego godności człowieka, uczącego miłości i przebaczenia. Całość dopełniły pieśni w wykonaniu solistek oraz chóru w strojach ludowych, prowadzonego przez Wiesława Woźniaka i Beatę Kukla-Oszajca. Dyrektor festiwalu Ewa Sęk pogratulowała dyrekcji szkoły i opiekunom wspaniałej młodzieży oraz dobrego klimatu do rozwoju intelektualnego i artystycznego w duchu tożsamości narodowej.
26 maja kapituła festiwalowa gościła w jednej z sal lekcyjnych Zespołu Szkół nr 3 im. Króla Jana III Sobieskiego w Stalowej Woli. Wicedyrektor Jadwiga Głaz podkreśliła, że od wielu lat szkoła chętnie angażuje się w wyzwanie, dotyczące prezentowania wartości chrześcijańskich, patriotycznych i narodowych, opartych o kulturę polską. W pierwszej części przygotowanej przez Monikę Walencik-Kadamus, młodzież ukazała scenkę teatralną o chciwcu, niezdolnym do podjęcia właściwej decyzji, prowadzącym walkę duchową z własnymi myślami. Im bardziej przeciwstawiał się złu, tym większą miał siłę do tego, aby w końcu oprzeć się pokusie i wybrać dobro. Druga część składała się z analizy Dziesięciu Przykazań Bożych. W kolejnej części uczennice pod kierunkiem katechetki Małgorzaty Pokory przygotowały prezentację multimedialną o bł. Janie Pawle II, ukazując jego miłość do Boga, człowieka, a także do przyrody ojczystej. Ostatnią prezentację o bł. ks. Jerzym Popiełuszko przygotowała uczennica z Dorotą Wdowiak. Poezja, a przede wszystkim muzyka wprowadziła wszystkich w świat refleksji i zadumy.
Tego dnia kapituła odwiedziła także Zespół Szkół nr 1 w Nowej Dębie. Dyrektor szkoły Janina Lubera podkreśliła obecność szkoły w dziele szerzenia kultury polskiej. Zgromadzeni w sali gimnastycznej uczniowie wraz z zaproszonymi gośćmi, przeżywali niezwykłą historię życia niestrudzonego misjonarza z Huty Komorowskiej kardynała Adama Kozłowieckiego. W drugiej części programu bohaterem był bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Uczniowie zwrócili uwagę na wartość powołania, naukę miłości Boga i bliźniego oraz słowa matki ks. Popiełuszki: „Najważniejszą rzeczą w życiu jest dać dzieciom Boga”, „Słyszę jak morderców rozgrzeszasz wspomnieniem”. Uzupełnieniem była poezja i wzruszające pieśni zaśpiewane przez uczennice. Program przygotowała Anna Babula we współpracy z Danutą Boryńską-Dzięgiel. Na zakończenie spotkania ks. Mieczysław Wolanin wraz z ks. Mariuszem Kozłowskim udzielili błogosławieństwa. W każdym z programów miłym i wzruszającym akcentem była dedykacja poświęcona matkom w dniu ich święta.
KDK Arka