
Ciekawe i atrakcyjne warsztaty artystyczne

W Sandomierzu trwają Ogólnopolskie Warsztaty Artystyczne w zakresie rysunku i malarstwa w ramach Letniej Akademii Sztuki. To już czternasty w tym mieście plener, zorganizowany przez Wielkopolską Szkołę Architektury i Sztuki. Pokaz prac jego uczestników odbędzie się dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sandomierzu, w sobotę, 1 sierpnia 2009 roku, od godz. 12 do 14.
Organizatorzy oceniają Sandomierz jako raj dla artystów i niewyczerpaną kopalnię motywów, podkreślają, że dzięki jego położeniu na siedmiu wzgórzach, nad Wisłą, i zabytkowej architekturze, jego urodę można porównywać z najpiękniejszymi miastami włoskimi. W sandomierskim plenerze uczestniczy młodzież z Poznania, Kalisza, Torunia, Bydgoszczy, Pułtuska, Inowrocławia, Słupska, Ostrowa Wielkopolskiego, Gliwic, Opola, Konina i innych miejscowości z całej Polski. W tajniki sztuki malarstwa i rysunku wprowadzają ją profesorowie: Krzysztof Markowski, reprezentujący Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu i Politechnikę Gliwicka, oraz Wojciech Hildebrandt z Wielkopolskiej Szkoły Architektury i Sztuki i Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Intensywna nauka pomaga młodym uczestnikom pleneru przygotować się w sposób ciekawy, efektywny i atrakcyjny do podjęcia studiów na uczelniach artystycznych i architektonicznych, a następnie pracy w zawodzie architekta, projektanta krajobrazu, historyka sztuki i konserwatora. Na zakończenie pleneru otrzymują oni certyfikaty Letniej Akademii Sztuki, a najlepsze prace prezentowane są w ciągu roku na wystawach oraz w internetowej galerii.
Jak podkreślił profesor Wojciech Hildebrandt, młodzi artyści, tworzą malarską i rysunkową wizję Sandomierza anno domini 2009. Detale architektoniczne, pejzaż, motywy roślinne - drzewa i kwiaty, niebo to motywy, w których próbują oddać wyjątkowość tego miejsca. Letnia Akademia Sztuki stawia w tym roku Sandomierz obok Urbino, Gubbio i Perugii we Włoszech, gdzie w sierpniu odbywać się będzie następna jej edycja.
W ciągu czternastu lat swej działalności Letnia Akademia Sztuki miała już sześćdziesiąt trzy edycje, a z proponowanej tu nauki skorzystało około cztery tysiące młodzieży. Warsztaty prowadzone były w Polsce i za granicą, w najpiękniejszych miastach na świecie, m. in. w Wenecji, Urbino, Sienie, Paryżu, Granadzie, Toledo, Cambridge.
Alicja Trześniowska