
Wodociągi żywej wody

21. Ogólnopolska Pielgrzymka Pracowników Wodociągów, Kanalizacji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska trwała 8 i 9 października na Jasnej Górze. Spotkanie przebiegło pod hasłem: W Komunii z Bogiem.
Tegorocznym organizatorem pielgrzymki były Tarnobrzeskie Wodociągi oraz miasto Tarnobrzeg. Duchową opiekę nad pielgrzymami objęli: Pasterz Kościoła Sandomierskiego bp Krzysztof Nitkiewicz oraz ks. Grzegorz Krząkała, duszpasterz krajowy tych środowisk.
Te dwa dni na Jasnej Górze, przed wizerunkiem Czarnej Madonny są szczególnym czasem dla ludzi tej branży i ich rodzin. Zostawiają poniekąd swoje magistrale wodno-kanalizacyjne, zostawiają systemy monitoringu ekologicznego, zastawiają realizowane projekty innowacyjne, zostawiają wiele, wiele spraw i przyjeżdżają do Częstochowy, by tu pogłębić, na nowo zrozumieć, a może na nowo odkryć wartość swojej pracy i jej miejsce w realizowaniu swojego powołania chrześcijańskiego - powiedział ks. Grzegorz Krząkała.
Nasza praca zawodowa to służenie społeczności lokalnej, to dbanie o środowisko przyrodnicze i środowisko człowieka, to wreszcie rozwiązywanie w części ekonomicznych problemów ochrony środowiska i rozwoju zrównoważonego w XXI wieku. Jako całe środowisko zawodowe mamy zatem ogromną misje. Podczas tego wspólnego pielgrzymowania prosić będziemy o mądrość, o potrzebne łaski przed zatroskanym obliczem Czarnej Madonny - zaznaczył Antoni Sikoń, prezes Tarnobrzeskich Wodociągów.
Bardzo się cieszę, że w tym roku jako miasto o ponad 400-letniej tradycji, mogliśmy być współorganizatorami pielgrzymki. Szczególnie jest to dla nas ważne, że przed rokiem zostaliśmy bardzo mocno dotknięci skutkami powodzi. W tym roku, cóż, przyroda nas też nie oszczędziła, bo w lipcu mieliśmy ogromną nawałnicę deszczową, kiedy w ciągu 3 godzin spadło 140 mm na m2, czyli tak obrazowo, jak to spece od wodociągów i kanalizacji wyliczyli, natura nam wylała 3 wanny wody na m2 - mówił Norbert Mastalerz, prezydent Miasta Tarnobrzega.
W niedzielę, o godz. 11.00 rozpoczęła się uroczysta Msza św. celebrowana w bazylice jasnogórskiej pod przewodnictwem bpa Krzysztofa Nitkiewicza. Eucharystię koncelebrowali duszpasterze wodociągowców m.in.: ks. Grzegorz Krząkała, krajowy duszpasterz; ks. inf. Jerzy Bryła z Krakowa; ks. prał. Jarosław Sroka z Częstochowy. Wśród pielgrzymów obecni byli m.in.: Norbert Mastalerz, prezydent Miasta Tarnobrzega; Dariusz Kołek, przewodniczący Rady Miasta Tarnobrzega.
Wodociągi Tarnobrzeskie, jako organizator 21. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Pracowników Wodociągów, Kanalizacji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, ufundowały dla Jasnej Góry właz na kryptę Denhoffów znajdującą się w Kaplicy Matki Bożej. Wodociągi z Łodzi z prezesem Zarządu Zakładu Wodociągów i kanalizacji w Łodzi Włodzimierzem Tomaszewskim przekazały dwa ozdobne włazy kanalizacyjne. Po Mszy świętej nastąpiło poświęcenie ozdobnych włazów.
Drodzy pielgrzymi wiemy, że bez wody nie ma życia. Wy zabezpieczacie wodę, dostarczacie do domów wodę czystą, zdrową. Czynicie tak, bo dla was ważny jest człowiek. Wasza praca często jest niezauważalna, widać ją wtedy, gdy jest awaria. Stoicie na straży tego dobra, tak potrzebnego dla człowieka, jak czysta woda, czyste powietrze - powiedział witając pielgrzymów o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry.
Trzeba traktować środowisko naturalne, to wszystko, co Bóg włożył w nasze ręce z szacunkiem i rozumnie. Na tym polega ekologia tzn. rozumne korzystanie, współżycie z tym wszystkim, co Pan Bóg stworzył, co znajduje się wokół nas. Musimy zawsze wystrzegać się naruszenia naturalnej harmonii, bo wtedy, brak tej harmonii naruszy również nasze życie. Trzeba poznać prawdziwe prawa i możliwości natury - mówił w homilii bp Nitkiewicz.
Jednocześnie musimy pamiętać o ekologii naszego serca (...) Nie ma wątpliwości, że to wszystko, co zanieczyszcza serce, co je zatruwa, odbija się na naszych relacjach względem otoczenia, wobec ludzi i wobec przyrody. Serce, w którym nie mieszka miłość, poczucie odpowiedzialności, a wyłącznie egoizm i indywidualizm, pozostanie zamknięte, czy wręcz wrogie dla wszystkiego, co je otacza. Jeśli brakuje w naszym sercu szacunku dla nas samych, dla naszej godności dziecka Bożego, trudno będzie o szacunek dla innych osób, i dla innych stworzeń - podkreślił kaznodzieja.
Akt Zawierzenia środowiska zawodowego Pani Jasnogórskiej odczytał prezes Antoni Sikoń. List do papieża Benedykta XVI odczytał ks. Adam Marek, duszpasterz wodociągów z Tarnobrzega. Następnie głos zabrał Tadeusz Rzepecki, prezes Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie.
Przed Mszą św. pielgrzymi zebrali się przy pomniku Sługi Bożego ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Tam zostali powitani przez bpa Krzysztofa Nitkiewicza, pasterza Kościoła Sandomierskiego oraz władze miasta Tarnobrzega.
W pierwszym dniu spotkania pielgrzymi wysłuchali wykładu nawiązującego do hasła pielgrzymki, odmówili Różaniec przy Stacjach Różańcowych pod szczytem Jasnej Góry. O godz. 18.30 została odprawiona Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu, a po niej Droga Krzyżowa po wałach jasnogórskich. Dzień zakończył Apel Jasnogórski. W przyszłym roku pielgrzymkę zorganizują Wodociągi Sądeckie.
O. Stanisław Tomoń BPJG / mn, es/KAI
Źródło: Biuro Prasowe Jasnej Góry (http://www.jasnagora.com)
Z o b a c z t a k ż e :
Galeria zdjęć na stronie źródłowej Biura Prasowego Jasnej Góry