
140. rocznica urodzin bł. Antoniego Rewery

W uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia 2009 roku, Zgromadzenie Córek św. Franciszka Serafickiego świętowało 140. rocznicę urodzin swojego założyciela, bł. Antoniego Rewery. Mszy Świętej dziękczynnej za osobę i dzieło błogosławionego ojca Antoniego, w kaplicy domu generalnego w Sandomierzu, przewodniczył ks. Leon Siwecki, wikariusz biskupi ds. życia konsekrowanego. Wespół z nim Najświętszą Ofiarę koncelebrowało siedmiu kapłanów związanych z osobą błogosławionego poprzez pełnione funkcje, w parafii, w Seminarium Duchownym, czy też w procesie beatyfikacyjnym: ks. Zygmunt Niewadzi, ks. Krzysztof Rusiecki, ks. Zygmunt Gil, ks. Waldemar Gałązka, ks. Andrzej Rusak i ks. Władysław Gwóźdź oraz ks. Dariusz Bęc, który też wygłosił okolicznościową homilię, łącząc po mistrzowsku temat dnia - Objawienie Pańskie z życiem i świętością bł. Antoniego Rewery. Istotą życia chrześcijańskiego jest adoracja Boga i życie z wiary, które prowadzi do osobistego uświęcenia i dawania świadectwa bliźnim o zbawczym działaniu Boga.
Upamiętnienie 140. rocznicy urodzin założyciela, wpisuje się w kalendarium Roku Jubileuszowego przeżywanego przez Córki św. Franciszka, jako kolejna stacja dziękczynienia Bogu za powstanie i działalność zgromadzenia. Do obchodu tej skromnej rocznicy przygotowywały się siostry przez specjalną nowennę oraz nocne czuwanie i całodobową adorację Najświętszego Sakramentu. Czuwając na modlitwie zgromadzenie starało się wyrazić Bogu wdzięczność także za ludzi i instytucje wspomagające zgromadzenie oraz wypraszać dla nich wszelkie potrzebne łaski i dar Bożego błogosławieństwa.
Bł. Antoni Rewera, kapłan i męczennik, urodził się 6 stycznia 1869 roku w Samborcu, jako najstarszy z trojga dzieci Wawrzyńca i Rozalii zd. Sapielak. Ochrzczony został w dniu urodzin w świątyni parafialnej w Samborcu. 1 czerwca 1884 r. wstąpił do Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Święcenia kapłańskie przyjął 2 lipca 1893 roku. Jego, bez mała pięćdziesięcioletnia posługa kapłańska związana była z Sandomierzem. Na początku swej posługi duszpasterskiej, przy katedrze w Sandomierzu, zetknął się z Trzecim Zakonem, co zaowocowało umiłowaniem ideałów życia franciszkańskiego i powstaniem , w 1928 roku, nowego żeńskiego zgromadzenia zakonnego Córek św. Franciszka Serafickiego. Wybuch II wojny światowej przerwał jego starania o nabycie praw diecezjalnych dla swego zgromadzenia. 16 marca 1942 roku został aresztowany przez gestapo i wywieziony do obozu koncentracyjnego. 1 października 1942 roku w Dachau poniósł śmierć męczeńską. Jego beatyfikacji dokonał papież Jana Pawła II 13 czerwca 1999 roku w Warszawie, w gronie 108. męczenników II wojny światowej. W Sandomierzu czczony jest przede wszystkim, jako męczennik prawdomówności.
S. Klara Halina Radczak CFS
Z o b a c z t a k ż e :
Modlitwa za przyczyną bł. Antoniego Rewery