
Sympozjum Rodzino, jak Cię uzdrowić?

W Sandomierzu odbyło się 25 lutego 2012 roku sympozjum poświęcone sytuacji współczesnej rodziny i zagrożeń, z jakimi się zmaga w wyniku przeżywanych zmian społeczno-kulturalnych. Konferencja została zorganizowana przez biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza i Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Sandomierskiej z okazji 30. rocznicy ogłoszenia i wydania posynodalnej adhortacji papieża Jana Pawła II Familiaris Consortio.
Wspólne spotkanie rozpoczęła Msza święta sprawowana w bazylice katedralnej pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza wraz z bp. Stanisławem Stefankiem oraz bp. Edwardem Frankowskim. Uczestniczyli w niej kapłani, przedstawiciele działających w diecezji Katolickich Centów Pomocy Rodzinie, członkowie stowarzyszeń i ruchów katolickich, studenci, klerycy, siostry zakonne oraz licznie przybyłe rodziny. Podczas homilii bp S. Stefanek wskazał na główne przesłanie adhortacji oraz jej aktualność. - Rodzina, to pierwszy i elementarny dar Boga dla świata. W dzisiejszej liturgii prorok Izajasz mówił o odbudowie domu, jako znaku przywrócenia ładu w jego szerokim zakresie. To odbudowanie domu, którym jest rodzina, jest odbudowaniem ładu w naszym społeczeństwie. Dlatego potrzeba w obecnym czasie mówić nie o kryzysie rodziny, lecz o jej fundamentalnym powołaniu do świętości, gdyż komunia osób, która dokonuje się w rodzinie przez sakrament małżeństwa jest drogą do wzajemnego uświęcenia małżonków - mówił podczas homilii bp Stefanek.
Główna część sympozjum odbyła się w auli Katolickiego Domu Kultury, która nie mogła pomieścić przybyłych uczestników konferencji. Otwierając obrady bp K. Nitkiewicz wskazał na szczególne zadanie Kościoła w pomoc niesioną rodzinie. - W sytuacji, gdy samo pojmowanie rodziny nie jest dzisiaj jednoznaczne, gdy pewne środowiska chcą zrównać z rodziną, której podstawą jest małżeństwo, różne relacje międzyosobowe, Kościół ma szczególne zadanie. Musi ciągle przypominać, że rodzina opiera się na przymierzu mężczyzny i kobiety zawartym na zawsze, że powinna być otwarta na dar życia, że ma stanowić wspólnotę miłości pomiędzy małżonkami, rodzicami i dziećmi, pomiędzy różnymi pokoleniami, które do niej należą. To nie jest przysłowiowe wołanie na puszczy, jak by się mogło wydawać słuchając niektórych polityków i mediów, czy przyglądając się sondażom. Takiego prorockiego głosu Kościoła, duchownych i świeckich, oczekują dzisiaj młodzi stojący przed wyborem drogi życiowej. Oni mają wspaniałe ideały i trzeba udzielić im wsparcia, aby mogli je zrealizować. Wsparcia na różnych płaszczyznach oczekują także ci, których życie rodzinne układa się harmonijnie i ci, którzy doświadczają trudności. Rodzina musi zostać otoczona naszą szczególną troską, bo jest darem Boga dla ludzkości i żadna instytucja, czy inna forma bycia razem nie może jej zastąpić - mówił do zebranych biskup ordynariusz. Podczas sympozjum zaproszeni prelegenci wygłosili następujące referaty: o Rodzinie w życiu i misji Kościoła mówił ks. prof. Jerzy Bajda, problemy związane z obroną życia poruszył w swoim wykładzie Służba życiu współczesnej rodziny dr Andrzej Mazan, o dylematach prawnych i społecznych związanych z rodziną w wykładzie Małżeństwo dzisiaj - czy jest wspólnotą osób? mówił ks. dr Przemysław Drąg, praktyczne aspekty pastoralne przedstawił ks. dr Jan Abrahamowicz w referacie Duszpasterstwo małżeństw i rodzin w przypadkach, zaś o roli Rodziny w życiu społecznym mówiła dr Maria Smereczyńska. Podsumowując sympozjum bp Stanisław Stefanek podkreślił wielką wartość działań, jakie w całej diecezji w służbie rodzinie wykonują Katolickie Centra Pomocy Rodzinie funkcjonujące w każdym dekanacie.
Ks. Tomasz Lis (e-mail)