
Modlitwa w intencji Ojczyzny w 90. lecie Bitwy Warszawskiej

Msza święta w sandomierskiej katedrze celebrowana przez biskupa ordynariusza Krzysztofa Nitkiewicza rozpoczęła uroczystości patriotyczne związane z Dniem Wojska Polskiego i 90. leciem Bitwy Warszawskiej. - Tradycja wojskowego święta w dniu 15 sierpnia sięga czasów przed II wojną światową, kiedy go uchwalono decyzją Sejmu. Dziś do tej tradycji wracamy, by czcić pamięć żołnierzy, którzy walczyli w obronie Ojczyzny na przestrzeni dziejów i czynią to obecnie - tłumaczył kapitan Roman Kaczor, szef sztabu sandomierskiego batalionu. W Eucharystii uczestniczyła kompania honorowa Wojska Polskiego z 3. Batalionu Radiotechnicznego z Sandomierza, delegacje władz samorządowych miasta i powiatu, organizacje kombatanckie oraz poczty sztandarowe.
Rozpoczynając wspólną modlitwę biskup sandomierski wskazał na historyczne znaczenie zwycięstwa w 1920 roku i na współczesną potrzebę troski o Ojczyznę. - Dzisiejsza rocznica, to pamięć o tych, którzy walczyli o wolność Ojczyzny powstałej z ruin niewoli, to pamięć o wielkim zrywie jedności całego narodu w wielkiej sprawie. Również dziś potrzeba modlitwy za jedność naszej Ojczyzny, która w ostatnim czasie targana jest niepokojem i podziałami, co osłabia ją wewnętrznie oraz na arenie międzynarodowej - podkreślał biskup Nitkiewicz. Ks. Józef Śmigiel w wygłoszonej homilii wskazał na rolę Maryi w historii polskiego narodu i konieczność pielęgnowania tradycji, z której powstaliśmy.
Druga część uroczystości odbyła się na Rynku Starego Miasta. Przed tablicą na ścianie ratusza, poświęconą mieszkańcom Sandomierza, którzy zginęli na polu chwały w wojnie z armią radziecką w 1920 roku, modlitwę w intencji poległych w obronie Ojczyzny poprowadził proboszcz z parafii katedralnej ks. Bogusław Piekut. Następnie przemówienie okolicznościowe odczytał zastępca burmistrza Sandomierza Marek Bronkowski. Kolejnym punktem uroczystości był apel poległych. Delegacje samorządu miejskiego i powiatowego oraz przedstawiciele organizacji kombatanckich złożyli pod pamiątkową tablicą kwiaty i wieńce. Na zakończenie można było wysłuchać wiązanki polskich pieśni żołnierskich.
Ks. Tomasz Lis, Andrzej Gajewski