
O wychowaniu i sytuacjach ryzykownych - konferencja

Konferencja naukowa nt. Zachowania ryzykowne dzieci i młodzieży odbyła się 19 maja 2011 roku w Sandomierzu. Podczas Mszy świętej, która inaugurowała sympozjum, bp Krzysztof Nitkiewicz mówił o pojmowaniu wychowania, jako służby młodemu pokoleniu. - Pan Jezus jest najlepszym wychowawcą - Boskim Mistrzem. Dzisiejsza Ewangelia przywołuje obraz Ostatniej Wieczerzy, podczas której Chrystus umywał nogi swoim uczniom, aby oni umywali nogi tym, do których pójdą z Dobrą Nowiną. Podobnie chce ukształtować serce każdego z nas - mówił biskup ordynariusz. Właśnie dzisiaj mija rok od tragicznej powodzi, jaka nawiedziła Sandomierz, Tarnobrzeg i wiele innych miejsc w naszej diecezji oraz w Polsce. Mówiliśmy nieraz, że fala niosąca zniszczenie skrzyżowała się z falą solidarności dającą nadzieję. Musimy zrobić wszystko, żeby ten duch służby, poświęcenia i bezinteresowności nie wygasł. Tyle jest jeszcze wokół nas ludzkiego nieszczęścia i to nie tylko z powodu powodzi. Jednocześnie módlmy się w intencji naszych braci i sióstr, którzy w tragicznych dniach sprzed roku stracili życie, domy i dobytek, za tych, którzy nie mają do dzisiaj własnego dachu nad głową. Musimy być z nimi solidarni - dodał bp K. Nitkiewicz.
W konferencji uczestniczyli nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy, katecheci i studenci. Część wykładowa odbywała się w Katolickim Domu Kultury św. Józefa, gdzie mówiono o zagrożeniach młodzieży, które niesie współczesność oraz o sposobach pomocy i roli szkoły, jako placówki wychowawczej. Swoje wykłady przedłożyli: prof. Halina Mielicka - Aksjologiczne aspekty zachowań ludycznych, prof. Aleksander Nalaskowski - Subiektywizm i obiektywizm pojmowania zagrożeń i sytuacji niebezpiecznych, dr Krzysztof Gąsior - Zachowania ryzykowne związane z alkoholem u dziewcząt, dr Filip Nalaskowski - Cygan Włatca - czyli o aberracjach w cyberprzestrzeni. Po części teoretycznej można było uczestniczyć w prowadzonych w Instytucie Teologicznym warsztatach praktycznych. - Sympozjum ma pomóc nauczycielom i wychowawcom w ich pracy z młodymi ludźmi. Młody człowiek jest wychowywany przede wszystkim w rodzinie, ale szkoła ma w tym procesie bardzo znaczące miejsce. Dziś w programach szkolnych trochę zapomina się o tej roli szkoły stawiając nacisk na edukację. Zwracamy więc uwagę na ten aspekt pracy szkolnej, gdzie ważne są działania wychowawcze i profilaktyczne wobec dzieci i młodzieży - mówiła Krystyna Wróblewska, dyrektor Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie.
Podczas drugiego dnia warsztatów konferencje i wykłady odbędą się w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnobrzegu. - Prawie każdy nauczyciel, wychowawca czy katecheta spotyka się w swojej pracy z przeróżnymi problemami młodych ludzi. Proces wychowania to towarzyszenie uczniom w ich dobrych i złych chwilach. Dlatego tak ważna jest znajomość, geneza, źródła i sposoby radzenia sobie z zachowaniami ryzykownymi, które mogą pojawić się w pośród uczniów. Myślę, że to sympozjum okaże się cenną pomocą w prowadzonych w szkołach procesach wychowawczych - dodał ks. Jerzy Dąbek, dyrektor Wydziału Nauki i Wychowania Katolickiego Kurii Diecezjalnej.
Ks. Tomasz Lis (e-mail)