
Etap szkolny Festiwalu Eutrapelia

W ramach szkolnego etapu Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej Eutrapelia kapituła festiwalowa odwiedziła 14 kwietnia 2011 roku Zespół Szkół nr 4 im. płk. Stanisława Dąbka w Stalowej Woli. Program artystyczny przygotowany przez młodzież pod kierunkiem Agnieszki Szewczyk, Mirosława Juśkiewicza, Marzeny Marek, Anety Wójcik, Anny Olszewskiej i Gabrieli Rubas-Dębskiej składał się z dwóch części. W pierwszej zaprezentowano pantomimę, ukazująca postać Szawła niszczącego Kościół, porywającego i kamieniującego ludzi wierzących w Chrystusa. W drodze do Damaszku Chrystus pyta Szawła: Dlaczego Mnie prześladujesz?. Szaweł nawraca się zostając gorliwym Apostołem. W drugiej części programu uczniowie ukazali historię prześladowań chrześcijan przeniesioną w bliższe nam czasy, kiedy misje i prześladowania przeplatały się ze sobą niosąc krwawe żniwo. Jednak, tak jak w przypadku Szawła, prześladowcę dosięga sumienie, które prowadzi go przez pokutę do nawrócenia i przebaczenia. W wieńczącym program akcencie twórcy programu nawiązali do powrotu do swojej własnej godności wcześniej utraconej przez grzech.
Tego samego dnia kapituła festiwalowa obejrzała również prezentację w Zespole Szkół nr 2 w Opatowie. Na auli przy skupionej uwadze młodych ludzi zaprezentowano program Ks. Jerzy Popiełuszko - jego życie inspiracją dla nas. W scence rozmowy córki z matką przytoczone zostają fakty z życia błogosławionego ks. Jerzego przybliżające jego dzieciństwo, młodość, drogę rozwoju przez naukę, służbę kapłańską Bogu i Ojczyźnie. Przytoczone zostały obszerne fragmenty z jego słowa głoszonego podczas Mszy świętych za Ojczyznę. Ukazany został także kontekst czasów, w których działał współpracując z ludźmi pracy, w tym Solidarnością. Wstrząsającym obrazem było ukazanie jego zmaltretowanego ciała po męczeńskiej śmierci, którą poniósł, gdyż nie chciał poddać się kłamstwu i złu, a uczył jak zwyciężać dobrem i prawdą. W programie młodzież wykazała się różnorodnością talentów - słowem, muzyką śpiewem. Przy akompaniamencie skrzypiec i gitary wybrzmiały ważkie słowa o solidarności, prawdzie i dobru, jakich zawsze poszukuje człowiek, którego natura podąża do tych wartości.
Całość prezentacji zarejestrowała Telewizja Kablowa Stella ze talowej Woli. Kapituła wyraziła wdzięczność wszystkim opiekunom i dyrekcjom szkół w Stalowej Woli i Opatowie, a w szczególności zasłużonej dla Festiwalu Małgorzacie Grządziel. Za wzbogacenie biblioteki po powodzi w Trześni szkoła w Opatowie otrzymała podziękowanie z podpisem biskupa Krzysztofa Nitkiewicza.
KDK Arka