Strona główna Wydarzenia

» WYDARZENIA » WIADOMOŚCI - KRONIKA (71)   
M E N U

Kronika

Wyszukiwarka

Wkrótce, kalendarium

Biuletyn

Słowo na dzisiaj

Katechezy niedzielne



Główna Indeks



Nr strony



Wyszukiwarka ...






WYSZUKIWARKA SERWISU INFORMACYJNEGO >>>



15 października 2007: Stalowa Wola


Sesja jubileuszowa o bp. Edwardzie Frankowskim

Fot. Ks. Roman Bogusław Sieroń
- Nie może być lepszego miejsca dla świętowania niezwykłych Jubileuszy bpa Edwarda Frankowskiego niż aula Wydziału Zamiejscowego Nauk o Społeczeństwie KUL Jana Pawła II w Stalowej Woli nosząca imię NSZZ "Solidarność". Tu rzeczywiście bp Frankowski "Biskup Solidarności", rówieśnik Stalowej Woli może czuć się u siebie - powiedział na rozpoczęcie uroczystej sesji 15 października 2007 roku ks. prof. dr hab. Marian Wolicki, dziekan Wydziału Zamiejscowego Nauk o Społeczeństwie KUL w Stalowej Woli.
Sesja naukowa "Biskup Solidarności Edward M. Frankowski" pod patronatem bp sandomierskiego Andrzeja Dzięgi zorganizowana została w ramach obchodów 15-lecia posługi w diecezji sandomierskiej, 40-lecia pracy duszpasterskiej w Stalowej Woli oraz 70-rocznicy urodzin bp. Edwarda Frankowskiego. Główna aula Wydziału, mieszcząca ponad 400 osób pękała w szwach, co nieczęsto się zdarza. Na sesję przybyli m.in.: abp Ignacy Tokarczuk, emerytowany ordynariusz archidiecezji przemyskiej; bp Andrzej Dzięga z bp. Marianem Zimałkiem z Sandomierza; rektor KUL Jana Pawła II ks. prof. dr hab. Stanisław Wilk wraz z wykładowcami uniwersytetu; kapłani dekanatów stalowowolskich; samorządowcy z wiceprezydentem miasta Franciszkiem Zaborowskim oraz bardzo liczni studenci i mieszkańcy Stalowej Woli.
Biskup sandomierski Andrzej Dzięga nazwał sesję w Stalowej Woli spotkaniem niezwykłym i niecodziennym, zasłużonym i oczekiwanym. "Uczyłem się i uczę osoby biskupa Edwarda. Nie ma w nim wątpliwości, w tym co mówi; nie ma rozdziału między tym co powinno być uczynione a co się robi. Ten człowiek nigdy nie jest sam poza czasem modlitwy i cierpienia. To świadek wiary, który brzmieniu nazwy miasta Stalowa Wola nadał nowy ton" - powiedział pasterz diecezji sandomierskiej. W ramach programu sesji znalazło się również wzruszające świadectwo nieustraszonego abp. Ignacego Tokarczuka, nawiązujące do prześladowań Kościoła w czasach reżimu komunistycznego: "W tamtych trudnych czasach towarzyszyła mi myśl Boża: twoim zadaniem jest podważyć bezprawie systemu komunistycznego wobec Kościoła oraz przełamać barierę strachu. Wtedy upatrywałem sobie współpracowników i znalazłem oddanego, inteligentnego, gorliwego, kochającego ludzi ks. Edwarda. Dziękuje mu dziś za to, oddaje hołd i cześć". Podczas części wstępnej konferencji rektor KUL odznaczył bp. Edwarda Frankowskiego Medalem za Zasługi dla KUL, który odznaczony nazwał swoją "Drugą Matką" - Alma Mater.
W dalszej części sympozjum prelegenci zaprezentowali różne etapy życia i posługiwania Biskupa Jubilata. Czasy wikariuszowskie i proboszczowskie przedstawili dzisiejsi duszpasterze Stalowej Woli - księża Jerzy Warchoł, Jan Kozioł i Edward Madej. O czasach prześladowań komunistycznych mówili m.in. Andrzej Kaczmarek z "Solidarności", ks. dr hab. Bogdan Stanaszek oraz Mariusz Krzysztofiński z rzeszowskiego IPN. Tematykę wątków akademickich i naukowych w życiu bp. Frankowskiego podjęli wybitni profesorowie KUL: Leon Dyczewski, Piotr Kryczka, Adam Biela, Janusz Mariański. Stanisław Litak, Zdzisław Janiec, Roman Jusiak, Wanda Wawro, Marian Wolicki. Obrady zakończył występ Zespołu Pieśni i Tańca "Racławice" z Katolickiego Domu Kultury "Arka" kierowanego przez dr Ewę Sęk.
Dzień Jubileuszu zakończył się nabożeństwem różańcowym w intencji Biskupa Jubilata oraz uroczystą Eucharystią pod przewodnictwem biskupa sandomierskiego Andrzeja Dzięgi w bazylice konkatedralnej. Podczas liturgii poświęcono sztandar NSZZ "Solidarność" Zakładu Kuźni Matrycowej w Stalowej Woli.
Bp Edward M. Frankowski urodził się 15 sierpnia 1937 r. w Kępie Rzeczyckiej blisko Stalowej Woli. Po ukończeniu liceum w Rozwadowie w 1955 r. wstąpił do przemyskiego WSD. Tu w 1961 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk bpa Franciszka Bardy. Był wikariuszem w Hyżnym k. Rzeszowa i Jaśle. W 1967 r. trafił do Stalowej Woli jako wikariusz parafii św. Floriana z misją tworzenia nowej parafii. Był słynnym "nielegalnym proboszczem nielegalnej Solidarności". W 1989 r. jako proboszcz parafii MBKP został biskupem pomocniczym diecezji przemyskiej. Od 15 lat posługuje w Kościele sandomierskim. Magister teologii i doktor nauk społecznych. Wykładowca socjologii religii i katolickiej nauki społecznej sandomierskich WSD, IT oraz WZNoS KUL w Stalowej Woli. Honorowy obywatel Stalowej Woli. Odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Ks. Roman Bogusław Sieroń  (e-mail)

<<< DO TYŁUDodano: 0000-00-00 00:00:00


W górę
Cofnij Strona główna Copyright © 2000-2017 by Diecezja Sandomierska
Poinformuj Redakcję Portalu: www@sandomierz.opoka.org.pl
Aktualizacja: 31 lipca 2013, godz. 16:56