
Wyruszyła XXIV pielgrzymka piesza na Jasną Górę

Już po raz 24. wyruszyła 4 sierpnia Piesza Pielgrzymka Diecezji Sandomierskiej na Jasną Górę. W tym roku przebiegać będzie pod hasłem "Trwajmy w powołaniu". Tematami pielgrzymkowych rozważań będą: odkrywanie powołania dzięki pielgrzymowaniu, świętość rodziny, zaangażowanie na rzecz misji, miłość do Ojczyzny, ukochanie Eucharystii, troska o powołania kapłańskie i zakonne, szacunek dla pracy, pojednanie z Bogiem i ludźmi oraz umocnienie w powołaniu. Pątnicy po pokonaniu średnio 200 km staną na Jasnej Górze 12 sierpnia. W skład Pielgrzymki Diecezji Sandomierskiej wchodzą cztery grupy pielgrzymkowe: sandomierska, stalowowolska, świętokrzyska i janowska. Każda z nich porusza się po swojej wyznaczonej trasie. W Sandomierzu, w bazylice katedralnej, Mszy świętej inaugurującej pielgrzymkę przewodniczył bp Andrzej Dzięga. Z katedry z ks. Sylwestrem Dulem na czele wyruszyło ok. 350 pielgrzymów wraz z 12 kapłanami, 2 diakonami, klerykiem i siostrą zakonną. Pielgrzymi są podzieleni na trzy grupy: sandomierską pod przewodnictwem ks. Bogdana Piekuta, koprzywnicko - klimontowską z ks. Wacławem Gieńcem i staszowsko - połaniecką z ks. Pawłem Mackiewiczem na czele. Wśród pielgrzymów znalazła się tradycyjnie grupa z Grodna wraz z ks. Jerzym Lewińskim. - Idąc na Jasną Górę nie bój się żadnego problemu, nie bój się nawet najtrudniejszych spraw przedstawiać Bogu przez Maryje, bo Jasna Góra jest Górą zwycięstwa - mówił w homilii bp Dzięga. Kaznodzieja podkreślił, że pielgrzymka ma charakter pokutny i prosił jej uczestników, aby pielgrzymi trud ofiarowali w intencjach własnych oraz w intencjach przebłagania za polskie grzechy społeczne, narodowe, publiczne i ukryte. Na zakończenie życzył pielgrzymom, aby idąc w pielgrzymce nadziei rozsiewali słowa nadziei, miłości, życzliwości, dobroci, łagodności, pracy i twórczego wysiłku z Bogiem. We Mszy Świętej w katedrze uczestniczyła także 500-osobowa grupa pątników pielgrzymki janowskiej, która dwa dni wcześniej wyruszyła z Janowa Lubelskiego. Jej uczestników 2 sierpnia pobłogosławił na drogę bp Andrzej Dzięga, który także odprawił poranną Mszę Świętą w janowskim sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Różańcowej. Pielgrzymi podzieleni są na dwie grupy: św. Jana, której przewodnikiem jest ks. Marek Młynarczyk oraz św. Jadwigi, z przewodnikiem ks. Mirosławem Gajewskim. Jak poinformował ks. Tomasz Kwaśnik, kierownik janowskiej pielgrzymki w pielgrzymce idzie 7 kapłanów, diakon i 12 kleryków.
W stalowowolskiej konkatedrze 1004 pielgrzymom błogosławił bp Edward Frankowski, skąd wyruszyli pod wodzą ks. Adama Węglarza. Pielgrzymi wraz z 23 kapłanami, 5 diakonami, 19 klerykami i siostrami zakonnymi idą w sześciu grupach. Ich patronami są święci: Urszula, Jadwiga, Michał, Barbara, Wincenty oraz Florian i Jolanta. Opiekę medyczną sprawuje doktor Tadeusz Senderek ze Stalowej Woli.
Z Ostrowca Świętokrzyskiego z ks. Janem Zającem, 5 kapłanami, diakonem i 8 klerykami wyruszyło ok. 170 pątników w dwóch grupach. Grupa "Złota", której przewodnikiem jest ks. Czesław Gumieniak wyszła z parafii św. Michała Archanioła po Mszy świętej, podczas której pielgrzymów pobłogosławił ksiądz proboszcz Tadeusz Lutkowski. Zaś grupa "Błękitna", której przewodzi ks. Rafał Kułaga rozpoczęła swoje pielgrzymowanie od Eucharystii w kościele NMP Saletyńskiej na Piaskach celebrowanej przez ks. Stefana Wilka i księdza wicedziekana Adama Nafalskiego. Kolejny, szósty, dyrektorem Pieszej Pielgrzymki Ziemi Sandomierskiej jest ks. Henryk Hendzel.
Ks. Dariusz Woźniczka (e-mail)