
Dzień ruchów i stowarzyszeń diecezjalnych


Diecezjalny Dzień Wspólnoty Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich diecezji sandomierskiej odbył się 24 listopada 2007 roku w Sandomierzu. Uroczystość rozpoczęła się zawiązaniem wspólnoty przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń na sandomierskim Rynku. Ks. Jacek Staszak, kierownik referatu ds. ruchów i stowarzyszeń katolickich Kurii Diecezjalnej, powitał wszystkich zgromadzonych, a szczególnie kandydatów do sakramentu bierzmowania, członków KSM, Oazy, Akcji Katolickiej, Legionu Maryi, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, neokatechumenatu, wspólnoty dla intronizacji Chrystusa Króla, młodzież z zespołu "Racławice" i alumnów Seminarium Duchownego. Po procesyjnym przejściu do katedry blisko 600 osób ze sztandarami i śpiewem "Chrystus Wodzem, Chrystus Królem", rozpoczęła się Msza Święta pod przewodnictwem bp Andrzeja Dzięgi świętującego 5. rocznicę sakry i ingresu do sandomierskiej bazyliki katedralnej. - Wielbię dzisiaj Boga za wiarę, nadzieję i miłość świętego Kościoła Sandomierskiego, za jego dziś, którego znakiem jest całe prezbiterium, wszystkie ruchy i stowarzyszenia i codzienna wiara Bożego ludu. Dziękuję też za wszystkich, którzy w minionych 5 latach stali przy mnie, z których modlitwy i pomocy Bóg pozwolił mi korzystać dla dobra Bożego ludu - mówił bp Dzięga w słowie wprowadzenia do liturgii. Eucharystię celebrowali także biskupi Marian Zimałek i Edward Frankowski oraz 70 księży. W procesji do ołtarza przyniesione zostały relikwie bł. Karoliny Kózkówny, patronki młodzieży. W homilii ordynariusz podziękował wszystkim za przybycie: "Jest was tutaj bardzo wiele i dziękuję, że przybyliście, aby stanąć razem, aby się poczuć wzajemnie, aby się rozradować swoją obecnością i by się rozmodlić w Duchu Świętym z tym szczególnym wpatrzeniem w Chrystusa, który przyjdzie jako Król, jako Sędzia". Na koniec bp Dzięga życzył obecnym, aby słowo Boga, było zawsze w nich i stawało się ich radością, nadzieją i źródłem siły.
Po homilii 17 druhen i druhów Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży złożyło przed biskupem sandomierskim swoje przyrzeczenie. Spełnili oni statutowe wymagania oraz uczestniczyli w rekolekcjach przed przyrzeczeniem, o czym poinformowała Natalia Kopeć, prezes zarządu diecezjalnego KSM. Nowi członkowie zobowiązali się kochać Boga i szerzyć królestwo Chrystusowe w swej duszy, w swej rodzinie oraz w swym środowisku, służyć czynnie Kościołowi i ojczyźnie, kształtować swój umysł, wolę i serce, szanować swą godność, być prawym i czystym, chętnie pracować i dążyć do sprawiedliwości społecznej, szerzyć chrześcijańską kulturę życia, spełniać sumiennie obowiązki, dbać o zdrowie i rozwój fizyczny, być gospodarnym, oszczędnym i szanującym cudzą własność oraz być stałym w przekonaniach. Swoje słowa potwierdzili gromkim: "Gotów". Pochodzą oni z Brzezin Stojeszyńskich, Krzątki, Kunowa, Nowej Dęby, Ostrowca Świętokrzyskiego, Radomyśla i Tarnobrzega. Do KSM w diecezji sandomierskiej należy ponad 550 członków. Stowarzyszenie włącza się w dzieła diecezjalne, parafialne, misyjne oraz na rzecz KTM (Katolicke Towarystwo Mołodi) na Ukrainie.
Na zakończenie Eucharystii, w wigilię swojego patronalnego święta Chrystusa Króla Wszechświata, w obecności biskupa ordynariusza, odbyło się odnowienie aktu intronizacji Chrystusa Króla przez Akcję Katolicką diecezji sandomierskiej. Akt intronizacji to zewnętrzny akt oznaczający wielowymiarową rzeczywistość władzy, jaką sprawuje nad nami Chrystus, nasz Król. Jest to również oddanie do dyspozycji Bogu siebie samego i wszystkiego co się posiada, w tym własnej woli. Do Akcji Katolickiej w diecezji sandomierskiej należy 1800 członków, z czego ok. 800 działa czynnie. Akcja włącza się w dzieła parafialne i diecezjalne: pomoc biednym, niepełnosprawnym, włącza się w organizowanie różnych akcji dobroczynnych, kolonii dla dzieci, prowadzenie świetlic środowiskowych, tworzenie hospicjum w Ostrowcu Świętokrzyskim, a także podejmuje współpracę z Polonią na Ukrainie, Białorusi i Łotwie.
Bp Dzięga pobłogosławił także nowe wizerunki Chrystusa Króla, które będą znakami Jego obecności w modlitwach wspólnot dla intronizacji. Natomiast przedstawiciele uczniów klas pierwszych gimnazjum poprosili biskupa sandomierskiego o przyjęcie do grona kandydatów do bierzmowania oraz wypowiedzieli swoje zobowiązania i przyrzeczenia. Liturgię uświetnił swoim śpiewem chór katedralny.
Ks. Dariusz Woźniczka (e-mail)
Z o b a c z t a k ż e :
Galeria zdjęć