
Pomoc zagrożonym rodzinom

Ubóstwo, bezrobocie, uzależnienia, przemoc, rozwody, wykluczenie społeczne to niebezpieczeństwa, jakie zagrażają współczesnej polskiej rodzinie. Rosnąca liczba rozstań małżonków, przypadki przemocy, sięganie po alkohol i narkotyki nie rozwiązują traumatycznych sytuacji. Kościół sandomierski z inicjatywy biskupa Krzysztofa Nitkiewicza wyszedł naprzeciw tym niebezpieczeństwom grożącym polskiej rodzinie tworząc sieć Katolickich Centrów Pomocy Rodzinie. W Staszowie powstało, szóste w diecezji, Centrum przy kościele św. Bartłomieja.
Jego działalność zainaugurowała 15 kwietnia 2011 roku uroczysta Msza święta. Eucharystię w intencji wszystkich rodzin w dekanacie, kapłanów i osób świeckich, które podejmują trud przyjścia z pomocą drugiemu człowiekowi odprawił biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Ordynariusz podziękował tym, którzy zaangażowali się w działalność Centrum: psychologom, pedagogom, prawnikom, lekarzom, pielęgniarkom za to, że zdecydowali się podzielić swoimi talentami, wykształceniem niosąc pomoc innym, by ocalić nadzieję, uratować rodzinę. - Ludzie, którzy przychodzą do Centrum cierpią - mówił biskup. - Często nie mogą sobie poradzić z różnymi sytuacjami, potrzebują pomocy profesjonalnej. Musimy nosić nawzajem nasze własne ciężary, musimy sobie pomagać, musimy być gotowi do tego, aby podzielić się wszystkim, co posiadamy z innym człowiekiem. Chrystus daje nam przykład, abyśmy otworzyli swoje serca. Nigdy nie możemy powiedzieć: zrobiłem wystarczająco dużo, bo zawsze wokół nas będzie ktoś potrzebujący, ktoś spragniony takiego znaku nadziei, który każdy z nas może dać - dodał biskup ordynariusz.
Ks. Henryk Kozakiewicz, proboszcz parafii przypomniał działania Jana Pawła II, który wspierał rodziny i im błogosławił. - Współczesna rodzina jest zagrożona, widzimy to podczas wizyt duszpasterskich, rozmów w kancelarii, rekolekcji wielkanocnych. To Centrum ma pomóc tym, którzy szukają tej pomocy - podkreślił. Po Mszy świętej bp Nitkiewicz poświęcił siedzibę Centrum znajdującego się w pomieszczeniach dawnej biblioteki. W Centrum znajdą pomoc duchową, psychologiczną i materialną małżonkowie, rodzice, osoby samotne, starsze, chore i niepełnosprawne, narzeczeni, młodzież i dzieci. Ponadto podobną pomoc w różnym zakresie potrzebujący będą mogli otrzymać także w poszczególnych parafiach dekanatu staszowskiego i w Relaksacyjno- Kontemplacyjnym Centrum Terapeutycznym w Rytwianach. Centrum w Staszowie przyjęło na siebie rolę koordynatora i moderatora działań na rzecz pomocy zagrożonej rodzinie.
Dorota Sobolewska-Bielecka