
Rocznica styczniowego zrywu

Na naszych ziemiach pełno pamiątek po powstańcach z 1863 r. Sandomierszczyzna, Ziemia Opatowska czy Galicja i Lasy Janowskie były świadkami działalności zbrojnych oddziałów, potyczek i krwawych bitew.
O dużym zaangażowaniu społecznym i zbrojnym w działalność niepodległościową podczas Powstania Stoczniowego świadczą pamiątki, które można zobaczyć w Muzeum Diecezjalnym. - W naszych zbiorach znajduje się wiele pamiątek związanych z powstaniami narodowymi i ten wątek patriotyczny jest bardzo rozwinięty na naszych ekspozycjach. Warto zobaczyć pamiątki bezpośrednio związane z Powstaniem Styczniowym tj. proporzec oddziału powstańczego, klamrę do pasa żołnierskiego, biżuteria patriotyczna. Niezwykle cenne są pamiątki związane z powstańcami jak między innymi fajka wykonana na zesłaniu syberyjskim. Mamy obraz Antoniego Kozakiewicza, który walczył pod Miechowem i tam został ranny. Namalował on obraz pod tytułem Niespodziewanie, gdzie umieścił siebie i kolegę powstańca Ludomira Benedyktowicza. Zwieńczeniem tych pamiątek jest rzeźba Pius IX błogosławi Polonię z nadzieją na odzyskanie upragnionej wolności. Pochodzą one ze zbiorów rodzinny w początkowych latach istnienia Muzeum, cześć pochodzi z kolekcji ks. J. Wiśniewskiego, który był wikarym w Ćmielowie, gdzie w czasie Powstania proboszczem był słynny z patriotyzmu ks. Kotkowski - tłumaczy Urszula Stępień, kustosz muzeum. Pamiątki te można oglądać na ekspozycjach stałych w Muzeum Diecezjalnym.
W związku z rocznicą wybuchu insurekcji styczniowej dnia 6 II godz. 17.00 w Domu Długosza w Sandomierzu odbędzie się spotkanie w cyklu Pamięć o ludziach i dziełach z Bogusławem Szwedo autorem książki Powstańcy styczniowi odznaczeni orderem wojennym Virtuti Militari. Jest to pierwszy w polskim piśmiennictwie historycznym Słownik Powstańców Styczniowych odznaczonych Orderem Virtuti Militari.
Sandomierscy Strzelcy zapraszają do udziału w IX Marszu Szlakiem Puławiaków, który wyruszy 9 lutego z miejscowości Słupcza do Sandomierza. Marsz upamiętnia bojowy szlak powstańczego oddziału Puławiaków. Dnia 8 lutego 1863 r. pod wsią Słupcza rozegrała się tragiczna dla powstańców bitwa. Marsz corocznie gromadzi młodzież szkolną, chcącą kultywować pamięć o bohaterach.
Powstańcza zbiórka odbędzie się w Rytwianach, 16 lutego o godz. 13.00 w 150 rocz. przybycia Dyktatora Powstania gen. Mariana Langiewicza na Ziemię Staszowską. Spotkanie rozpocznie się w Domu i Bibliotece Sichowskiej w Sichowie Starym, gdzie odbędą się spotkania historyczne na temat Powstania. Następnie uczestnicy odwiedzą mogiły powstańcze w okolicznych lasach oraz odwiedzą rytwiańską Pustelnię, która udzielała wsparcia walczącym powstańcom.
Ks. Tomasz Lis (e-mail)