
400-lecie obecności cudownej ikony w Sulisławicach

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Sulisławicach obchodzi 400-letną rocznicę obecności ikony Matki Bożej na ziemi sandomierskiej. W obchody jubileuszu, który trwa od 7 do 15 września 2010 roku, najmocniej wpisuje się dzień odpustu Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Tradycyjnie już w ten dzień do sulisławskiego sanktuarium podążają pielgrzymi z okolicznych parafii i z całego regionu.
W tym roku, 8 września, uroczystej sumie odpustowej przewodniczył arcybiskup metropolita warmiński Wojciech Ziemba. Wraz z nim Mszę świętą koncelebrowali: ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz oraz ponad 50 kapłanów. Witając pielgrzymów kustosz sanktuarium ks. Mariusz Mazur CR mówił o potrzebie zawierzenia Bogu przez Maryję Ojczyzny, diecezji, rolników oraz dotkniętych tegoroczną powodzią. Podczas homilii abp Ziemba przypomniał zebranym o ważności znaczenia rodziny dla kościoła i społeczeństwa. - Narodzenie Maryi skłania do refleksji nad tajemnicą narodzenia każdego człowieka. Właśnie każde narodzenie dziecka jest narodzeniem nowej nadziei. Nowe życie, dziecko, jest nadzieją dla rodziców, jest nadzieją dla społeczeństwa, jest nadzieją dla narodu. Rodzina jest najcenniejszą i najbardziej delikatną społecznością ludzką, gdzie rodzi się i tworzy przyszłość. Manipulowanie rodziną nikomu w dalszej perspektywie się nie opłaci, bo jaka rodzina, takie społeczeństwo. Dzisiejszy kryzys w rodzinie ma różne przyczyny, ale najczęściej bierze swój początek z kryzysu relacji do Pana Boga - mówił arcybiskup warmiński.
Po Mszy świętej bp Nitkiewicz nawiązując do historii cudownego obrazu, który otrzymała od swojego ojca - prawosławnego księdza, młoda moskwiczanka Dorota Ogrufina wzięta w niewolę przez Polaków, mówił o swoistym łańcuchu miłości, jaki może wyzwolić jeden dobry czyn. - Cudowna ikona czczona w sulisławickim sanktuarium była wyrazem miłości ojca do córki. Pomogła jej przetrwać trudne chwile, a gdy sama założyła rodzinę, doświadczyła wielu Bożych łask, które po przekazaniu świętego wizerunku do parafii stały się udziałem innych - mówił biskup Nitkiewicz. Zachęcił zgromadzonych do pielęgnowania w rodzinach atmosfery miłości, która zaowocuje trwałością małżeństwa oraz dobrym wychowaniem dzieci i pozytywnym oddziaływaniem na otoczenie.
Na zakończenie uroczystości odbyła się procesja eucharystyczna wokół sanktuarium. W procesji wierni nieśli także cudowny wizerunek Matki Bożej Sulisławskiej.
Ks. Tomasz Lis (e-mail)