
Ekumeniczne spotkanie w Niekrasowie

Na terenie jednej z najstarszych parafii w diecezji sandomierskiej, w Niekrasowie, fundowanej około 1121 r., istniał w czasach reformacji zbór Kościoła Ewangelicko-Reformowanego. Kalwini posiadali tutaj swoje dobra i miejsce modlitwy w latach 1647-1848, dzięki rodzinie Turskich przynależącej do wspólnoty tego kościoła.
W niedzielę 16 stycznia 2011 roku w kościele parafialnym w Niekrasowie odbyło się ekumeniczne spotkanie z racji poświęcenia krzyża upamiętniającego istnienie na terenie wioski Tursko Wielkie zboru Kościoła Ewangelicko-Reformowanego. - Tym wydarzeniem ustawienia i poświęcenia krzyża pragniemy wskazać wspólną drogę, która łączy wyznawców Chrystusa. Mimo, że upłynęło wiele lat, dziś chcemy upamiętnić tych, którzy wtedy tworzyli na tych ziemiach wspólnotę ludzi podążających za Chrystusem, drogą Jego krzyża - tłumaczył ważność ekumenicznego spotkania ks. Stanisław Bastrzyk, proboszcz parafii Niekrasów. W spotkaniu wzięli udział: biskup ordynariusz diecezji sandomierskiej Krzysztof Nitkiewicz oraz pastor Kościoła Ewangelicko-Reformowanego Michał Jabłoński. Rozpoczynając Mszę świętą bp Nitkiewicz mówił o konieczności modlitwy o jedność chrześcijan, która jest wypełnieniem woli Jezusa: Abyśmy byli jedno. - Dzisiejsza uroczystość jest prologiem do Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Już sama jego nazwa przypomina nam o tym, że chociaż dyplomacja słów i gestów odgrywa w ekumenizmie pewną rolą, jednak najważniejsza jest modlitwa. Ona przynosi najtrwalsze owoce. Musimy więc zgromadzić się wokół Chrystusa i prosić razem z Nim, abyśmy byli jedno. A im bliżej każdy z nas będzie Chrystusa, tym bliżej będziemy ze sobą. Musimy razem odbyć pielgrzymkę do źródeł, to znaczy do Jerozolimy pierwszych chrześcijan zjednoczonych w Chrystusie i połączonych więzami miłości. Obyśmy nie ograniczyli się do kilku mile i pobożnie przeżytych razem chwil, ale poczuli się naprawdę braćmi i siostrami w Chrystusie - mówił biskup ordynariusz. Pastor Michał Jabłoński podczas kazania wspominając historię miejsca mówił o jedności, która łączyła ludzi mieszkających na tym terenie. - Ewangelicy, Katolicy i Żydzi mieszkali tutaj wspólnie, nie przypuszczając nawet tego, że żyją w ekumenii, czyli z greckiego we wspólnym domu. Mimo pewnych różnic wyznaniowych i pewnego dystansu, życie codzienne upływało im w zgodzie - mówił pastor Jabłoński. Zachęcał również do wzajemnego poszanowania mimo różnic wyznaniowych oraz modlitwy o to, by tym, który utrzymuje nas we wspólnocie był nasz Pan Jezus Chrystus. Po Mszy świętej kapłani i wierni wraz z przedstawicielami wspólnoty Kościoła Ewangelicko-Reformowanego udali się do wioski Tursko Wielkie, gdzie w miejscu dawnego zboru ustawiono pamiątkowy krzyż. We wspólnej modlitwie ekumenicznej modlono się za tych, którzy kiedyś tworzyli wspólnotę kościoła kalwińskiego na tych terenach. Następnie bp Nitkiewicz dokonał poświęcenia pamiątkowego krzyża. Ks. Stanisław Bastrzyk przybliżył zebranym historię wioski oraz wspólnoty kalwińskiej, która tutaj istniała przed laty oraz dawną topografię miejsc z nią związanych.
Spotkanie w Niekrasowie jest rozpoczęciem diecezjalnych obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan trwającego w Kościele od 18 do 25 stycznia pod hasłem Trwali oni w nauce Apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwach (Dz 2, 42). Biskup Krzysztof Nitkiewicz, jako przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski do spraw kontaktu z Polską Radą Ekumeniczną, będzie przewodniczył głównemu nabożeństwu ekumenicznemu, wieńczącemu Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, które zostanie odprawione 23 stycznia o godz. 19 w kościele Krzyża Świętego w Warszawie.
Ks. Tomasz Lis (e-mail)