
Konferencja nt. transplantacji oraz in vitro w Sandomierzu

W sobotę 17 października w Sandomierzu odbyła się konferencja naukowo - szkoleniowa nt. "Dylematy medyczne, prawne i etyczne transplantacji narządów oraz zapłodnienia in vitro". Na jej rozpoczęcie w bazylice katedralnej sprawowana była Msza święta pod przewodnictwem pasterza diecezji sandomierskiej bp. Krzysztofa Nitkiewicza, którą koncelebrowali: bp pomocniczy Edward Frankowski oraz niektórzy księża.
Po Mszy świętej, na Zamku Królewskim w Sandomierzu, odbyła się część wykładowa. Na jej rozpoczęcie głos zabrał bp Nitkiewicz przypominając, że Kościół katolicki ma prawo do oceny moralnej tego, co się dzieje w dzisiejszej medycynie. "Mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka, iż kwestia tzw. bioetyki, dotyczy głównie pracowników służby zdrowia i pacjentów korzystających z ich usług. Już jednak to, że jedni i drudzy wyznają określoną religię, w naszym wypadku chrześcijaństwo i należą do konkretnej wspólnoty wyznaniowej, w naszym wypadku do Kościoła katolickiego posiadającego swoją doktrynę, daje prawo do oceny tego, co się dzieje znacznie szerszemu gronu" - mówił biskup. "Jednocześnie nie może być dzisiaj duszpasterstwa, ani przygotowania do kapłaństwa oraz do pracy katechetycznej, które nie zwracałoby bacznej uwagi na kwestie bioetyczne - dodał hierarcha. Ordynariusz podkreślił również, że niezależnie od niedopuszczalności metody in vitro, urodzone w wyniku jej zastosowania potomstwo należy kochać bezwarunkowo, tak samo mocno jak inne dzieci.
Po pozdrowieniu, bp Nitkiewicz przyznał tegoroczny tytuł "Protektor vitae" Zofii Tobjasz, osobie przez wiele lat zaangażowanej w poradnictwo rodzinne i uwrażliwiającej przyszłych małżonków na wartość życia od momentu poczęcia do naturalnej śmierci.
Następnie docent Irena Jankowska z Warszawy wygłosiła interesujący wykład nt. "Aspekty etyczne, prawne i medyczne przeszczepiania narządów". Przedstawiła to zagadnienie z perspektywy lekarza, biorcy i dawcy, szczególnie gdy ten żyje i użycza swojego organu, aby ratować życie komuś drugiemu. W kolejnych wykładach ks. dr Andrzej Muszala z Krakowa oraz prof. Bogdan Chazan z Warszawy odnieśli się do problematyki związanej z zapłodnieniem in vitro, ukazując jego niezgodność z prawem naturalnym, a także podkreślając jego konsekwencje, którymi są m.in.: śmierć zarodków, a także zagrożenia zdrowia matki i dziecka.
Konferencja została zorganizowana przez Sandomierską Fundację Zdrowia na czele z pełnomocnikiem ds. kształcenia dr Janem Józefczukiem oraz Wydział Duszpasterstwa Rodzin sandomierskiej kurii, na czele z jego dyrektorem ks. prał. Czesławem Murawskim. Sympozjum towarzyszyła akcja "Wszystkie dzieci są nasze" prowadzone przez Stowarzyszenie Transplantacji Serca - koło Zabrze".
Ks. Michał Szawan