Spotkanie Rodziny Radia Maryja odbyło się 23 sierpnia w parafii pw. św. Wojciecha w Momotach Górnych k. Janowa Lubelskiego. Centralnym punktem spotkania była Msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem bp. Andrzeja Dzięgi. Wśród koncelebransów był m.in. o. Piotr Andrukiewicz z Radia Maryja. Modlitwą objęto wszystkie polskie rodziny oraz bohaterów II wojny światowej, którzy oddali swoje życie w obronie ojczyzny przed 65. laty.
W homilii ks. prof. dr hab. Janusz Nagórny z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego poruszył dramatyczne zjawisko, jakim jest kryzys autorytetów. Ludzie w imię fałszywej wolności odrzucają przewodników i posłuszeństwo. Stwierdził, że dzisiaj celowo niszczy się prawdziwe autorytety, aby ludzie byli jak owce bez pasterza. Drogą do odbudowy autorytetów jest po pierwsze zrozumienie potrzeby stawiania wymagań. - Dopóki nie przyjmiemy ducha ofiary i ducha wymagań nie będzie w Polsce lepiej. Po drugie należy uwierzyć, że prawo do sprzeciwu wobec zła nie jest przeciwne miłości. Miłość nie oznacza zgody na wszystko, a wielu poddało się fałszywej wizji tolerancji, która każe wszystko akceptować - mówił ks. Nagórny.
Po Eucharystii ordynariusz pobłogosławił część pomnika "Gloria victis" (Chwała zwyciężonym) upamiętniającego żołnierzy ze zgrupowania pułkownika Zieleniewskiego, którzy okrążeni przez wojska niemieckie i armię czerwoną poszli do niewoli sowieckiej. W większości oficerowie zginęli w obozach zagłady na Wschodzie: m.in. w Charkowie i Katyniu. Na zakończenie zgromadzeni odśpiewali apel jasnogórski, a rozważania apelowe poprowadził ks. infułat Edmund Markiewicz, kustosz sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Janowie Lubelskim. Na uroczystość przybyli wierni nie tylko z diecezji sandomierskiej, ale także z lubelskiej, przemyskiej, radomskiej, rzeszowskiej, siedleckiej, tarnowskiej i zamojsko-lubaczowskiej.
Ks. Dariusz Woźniczka (e-mail)