
200. lecie nekropolii świętopawelskiej w Sandomierzu

Cmentarz przy parafii Nawrócenia św. Pawła w Sandomierzu jest jedną z najstarszych czynnych nekropolii w Polsce. W tym roku obchodzona jest 200. rocznica jego założenia. Z tej okazji 21 października 2010 roku przy parafii odbyła się sesja naukowa 200-lecie Cmentarza Świętopawelskiego w Sandomierzu.
Obchody rozpoczęła Msza święta sprawowana za wiernych zmarłych spoczywających na parafialnej nekropolii. Eucharystię, której przewodniczył biskup pomocniczy Edward Frankowski koncelebrowało pięciu kapłanów. - W tym czasie jesiennej zadumy nad przemijaniem naszego życia obchodzimy rocznicę powstania cmentarza przy parafii św. Pawła, gdzie spoczywają ci, którzy kształtowali to miasto i parafię. Niech nasza modlitwa będzie wyrazem wdzięczności za dar ich życia i dobro, które czynili - mówił biskup rozpoczynając liturgię.
Podczas homilii ks. Stanisław Bastrzyk, proboszcz z Niekrasowa, mówił o niezmiennej tęsknocie człowieka za wiecznością. - Człowiek poszukuje ciągłej świeżości, nieprzemijalności. Jednak perspektywa śmierci przypomina mu, że życie na ziemi przemija i śmierć jest faktem nieuniknionym. Wierzący ową świeżość i nadzieję spotykają pod krzyżem Chrystusa, który jest nadzieją na życie wieczne. Cmentarz to wieczna świeżość, gdzie człowiek uświadamia sobie, że w Bogu jest zrodzony, w Chrystusie umiera, a w Duchu Świętym zmartwychwstanie - mówił kaznodzieja. Po Mszy świętej odbyła się procesja na cmentarz, gdzie pod przewodnictwem bp. Frankowskiego modlono się za spoczywających na świetopawelskim cmentarzu.
Sesja naukowa poświęcona przeszłości i zabytkom 200. letniego cmentarza odbyła się w sali parafialnej. Wystąpienia poszczególnych prelegentów przybliżyły zebranym historię nekropolii sandomierskich, kulturowo-językowe przekazy w inskrypcjach nagrobkowych oraz sylwetki zasłużonych sandomierzan i kapłanów spoczywających na świętopawelskim cmentarzu. Z okazji rocznicy powstania nekropolii została wydana obszerna pozycja książkowa podejmująca szeroką tematykę związaną ze świętopawelskim cmentarzem. - To miejsce pochówku założono staraniem ks. Lisikiewicza w 1810 r. Dziś jest to już cmentarz zamknięty i na razie nie ma perspektywy jego poszerzenia. Pochówki odbywają się tylko w grobach lub katakumbach już istniejących. Przez te dwieście lat pochowano tutaj 12 tys. osób, wśród których gro wielkich i znaczących sandomierzan - opowiada ks. Krzysztof Rusiecki, proboszcz parafii Nawrócenia św. Pawła w Sandomierzu. Na cmentarzu pochowana jest między innymi ciotka Stefana Żeromskiego, Nekanda Trepka, wielu bohaterów walk o niepodległość naszego kraju oraz kapłanów, których życie związane było z Sandomierzem.
Ks. Tomasz Lis (e-mail)