
Uroczystość odpustowa ku czci NMP Saletyńskiej

Przez dwa dni parafia NMP Saletyńskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim przeżywała podniosłe chwile. W dzień odpustu parafialnego w niedzielę 19 września 2010 roku Mszy świętej wieczornej przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Na początku Mszy świętej nowa wspólnota parafialna Rycerze Kolumba powitali pasterza diecezji w odnowionej świątyni, zaś ksiądz proboszcz prałat Zbigniew Wiatrek poprosił o poświęcenie nowo wykonanej polichromii.
- Uświadamiamy sobie, że głównym przesłaniem Objawienia Maryjnego było podjęcie pokuty za grzechy świata. Widzimy ludzi zasmuconych, widzimy ludzi płaczących. Są powody ich smutku, ktoś stracił pracę, osobę bliską, inni majątek. Smucimy się i płaczemy, lecz nie o takie łzy chodzi. Dziś wielu ludzi ucieka od łez, mało jest osób, które płaczą z powodu własnych grzechów. Ojcowie pustyni uważali żal i płacz za wielki dar, który stać się może drogą do Boga - mówił biskup podczas homilii. Cytując słowa Maryi z Lasalette: Musicie pokutować za wasze grzechy, wasze słabości, hierarcha wskazał na wierność w wypełnianiu objawień maryjnych. Uroczystość odpustowa zakończyła się procesją maryjną poprowadzoną przez biskupa ordynariusza.
W poniedziałek 20 września Mszy świętej o wyniesienie do chwały ołtarzy Sługi Bożego ks. Wincentego Granata, którą sprawowało 40 kapłanów przewodniczył bp Edward Frankowski. Liturgia była transmitowana przez Radio Maryja i TV Trwam, a uczestniczyli w niej wierni z różnych stron Polski: Chełma, Kozienic, Kielc, Buska Zdroju. W homilii bp Frankowski ukazał życie i posługę ks. Granata, jako niestrudzonego sługę prawdy.
Po zakończeniu Eucharystii Radio Maryja emitowało audycję Rozmowy niedokończone, w której rozmawiano o postaci ks. Granata, wybitnego teologa sandomierskiego, którego proces beatyfikacyjny jest prowadzony w diecezji. W audycji swoimi wspomnieniami dzielili się ks. Wiesław Wilk, ks. Zbigniew Wiatrek, s. Halina Szumił oraz ks. Zdzisław Janiec, postulator procesu.
Ks. Rafał Golonka