
Kongregacja katechetyczna na rozpoczęcie roku szkolno-formacyjnego

Przed nowym rokiem formacyjno-katechetycznym w Sandomierzu odbyła się konferencja dla katechetów świeckich, zakonnych i księży katechetów. Zjazd rozpoczęła wspólna modlitwa podczas Mszy świętej, której przewodniczył ks. Jerzy Dąbek, dyrektor diecezjalnego referatu katechetycznego. Podczas homilii odnosząc się do postaci św. Jana Chrzciciela wskazał na zadania, jakie wynikają z misji posłania do głoszenia Dobrej Nowiny. - Potrzeba w naszej codziennej pracy otwarcia się na Boga, abyśmy wsparci Jego mądrością, mocą i odwagą mogli głosić prawdę, którą niesie Boże Słowo. Dziś często przychodzi pokusa unikania głoszenia trudnych prawd, wybiórczości lub ucieczki od tego, co trudne. Postawa św. Jana Chrzciciela uczy nas odwagi w głoszeniu Bożych prawd pomimo sprzeciwu i trudności. Oby ten rok był czasem dobrego zasiewu ziarna Słowa Bożego w serca tych, do których jesteśmy posłani - mówił ks. J. Dąbek.
Druga część katechetycznego spotkania odbyła się w auli Katolickiego Domu Kultury. Uczestniczyło w nim około 500 kapłanów, sióstr zakonnych i katechetów świeckich. W słowie wprowadzającym bp Krzysztof Nitkiewicz wskazał główne priorytety katechezy i zadania, jakie z nich wypływają dla katechizujących. - Współczesne młode pokolenie, którego formacja została wam powierzona, ma w sobie ogromny potencjał dobra i widzimy w nim słusznie nadzieję naszych parafii, diecezji i całego Kościoła. Doświadczyliśmy tego podczas światowego dnia młodzieży w Madrycie. Młodzi potrzebują jednak dobrych przewodników i mistrzów, którzy pomogą im na drogach wiary i w różnych życiowych problemach. Nie żałujcie im swojego czasu i sił. Bądźcie z nimi zarówno w szkole, jak i na parafii. Promujcie ruchy młodzieżowe i zakładajcie wspólnoty. Nie jest prawdą, że młodzież unika Kościoła i parafii, że nie interesuje się sprawami wiary. Oni przyjdą jeśli zobaczą w każdym z nas przyjaciela, który pragnie ich dobra - mówił biskup. Pasterz diecezji wskazał także na szczególną rolę szkół katolickich, które nie mogą być katolickie jedynie z nazwy.
W części formacyjnej uczestnicy mogli wysłuchać wykładu ks. Zbigniewa Kucharskiego na temat Świeccy w Kościele na przykładzie KSM-u oraz referatu ks. Marcina Jankiewicza i dr. Edwarda Fiała o zastosowaniu kerygmatu w katechezie. Po wykładzie nastąpiła część informacyjna kongregacji katechetycznej poruszająca sprawy rozpoczynającego się roku katechetycznego i inicjatyw duszpasterskich.
Ks. Tomasz Lis (e-mail)