
20. rocznica sakry biskupiej bp. Frankowskiego

20. rocznica otrzymania sakry biskupiej przez bp. Edwarda Frankowskiego stała się szczególną okazją do wspólnej modlitwy i dziękczynienia zanoszonego do Boga w sandomierskiej bazylice katedralnej 5 marca 2009 roku. Uroczystej Mszy świętej przewodniczył Biskup Jubilat, zaś koncelebrowali abp Andrzej Dzięga, bp Stanislav Stolárik z Koszyc na Słowacji oraz ponad 80 kapłanów: przedstawiciele kapituł, wychowawcy i profesorowie Seminarium Duchownego, pracownicy Kurii Diecezjalnej i księża z diecezji.
W homilii abp Andrzej Dzięga, stwierdził, że człowiekowi jest nieustannie potrzebne słowo nadziei. Słowo nadziei niesie Chrystus przez posłannictwo całego Kościoła, ale szczególnie przez kapłanów, poprzez których jest obecny w świecie. W tym miejscu abp Dzięga przywołał postać bp. Edwarda Frankowskiego, którego nazwał Biskupem Nadziei. - Patrzymy dzisiaj na postać tak pozornie niepozorną - Księdza Biskupa Edwarda. Nie góruje nad nikim, na każdego patrzy pokornie i skromnie, do każdego uśmiechnięty, a przecież jest w nim przez Chrystusa wszczepiona jakaś szczególna siła ducha. W szczególny sposób ustanowiona w przyjętym kapłaństwie, a dopełniona i zwieńczona 20 lat temu, gdy przyjął Ksiądz Biskup święcenia biskupie - mówił arcybiskup. Abp Dzięga podkreślił, że dzięki posługiwaniu bp. Frankowskiego drgnęła i ożyła Stalowa Wola, zaczęły się pojawiać kolejce świątynie oraz niosła się od Boga nadzieja na blokowiska, osiedla i hutę. - Dziękujemy Bogu za to, że takiego Ciebie dał naszemu Kościołowi (...), za 20 lat biskupiego posługiwania ewangelicznej nadziei, zasiewania nadziei i czekania na owoce nadziei ewangelicznej. Dziękujemy Bogu za ten zasiew i prosimy, niech Bóg to sprawi, aby ten zasiew trwał, kiełkował i wyrastał, by ta nadzieja ewangeliczna zakorzeniła się w każdej rodzinie i w każdym człowieku, i niech się odmieni oblicze ziemi, aby cały świat powtórzył z Tobą Księże Biskupie: "Christus vincit, Christus regnat, Christus imperat" - zakończył arcybiskup.
Pod koniec Mszy świętej życzenia Dostojnemu Jubilatowi złożył ks. dziekan Jerzy Warchoł ze Stalowej Woli w imieniu kapłanów, a następnie przedstawiciele sióstr zakonnych, Akcji Katolickiej, młodzieży, Zespół Pieśni i Tańca "Racławice" oraz burmistrz Sandomierza i marszałek województwa podkarpackiego. Wszyscy chętni wyrazy wdzięczności i słowa życzeń mogli wyrazić w Sali Papieskiej Instytutu Teologicznego. Biskup Frankowski podziękował wszystkich obecnym za wspólną modlitwę. Szczególne słowa wdzięczności za modlitwę i za współpracę skierował do abp. Andrzeja Dzięgi, który z woli Ojca Świętego obejmie metropolię szczecińsko-kamieńską. Następnie życzył zgromadzonym, aby przez nich Chrystus zwyciężał i królował w Ojczyźnie, diecezji i miastach, by wszędzie panowały prawda, sprawiedliwość, miłość i pokój. Wokół Jubilata licznie zgromadzili się m.in. alumni sandomierskiego Wyższego Seminarium Duchownego, siostry zakonne, goście z Koszyc na Słowacji, marszałek województwa podkarpackiego, burmistrz Sandomierza, samorządowcy, środowiska akademickie z diecezji, a szczególnie środowisko KUL ze Stalowej Woli, członkowie Akcji Katolickiej, bractwa, ruchy, stowarzyszenia, grupy modlitewne i liturgiczne, rzemiosło, przedstawiciele NSZZ Solidarność, Zespół Pieśni i Tańca "Racławice", poczty sztandarowe oraz chór katedralny, który swoim śpiewem wzbogacił liturgię.
Bp Edward Frankowski urodził się 15 sierpnia 1937 roku w Kępie Rzeczyckiej, święcenia kapłańskie otrzymał 18 czerwca 1961 roku w Przemyślu, 5 marca 1989 roku w Stalowej Woli przyjął sakrę i został biskupem pomocniczym diecezji przemyskiej, zaś po reorganizacji struktur diecezjalnych 25 marca 1992 roku biskupem pomocniczym diecezji sandomierskiej. Jego biskupim hasłem jest zawołanie "Christus vincit!"
Ks. Dariusz Woźniczka (e-mail)