
750. lecie męczeństwa Sandomierzan

Sandomierz zmagający się z ogromem zniszczeń spowodowanych powodzią wspomina 750. lecie męczeństwa dominikanów i wiernych, którzy ponieśli śmierć podczas najazdu tatarskiego. Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz wydał z tej okazji okolicznościowy list. Solidaryzuje się w nim z osobami dotkniętymi ostatnią powodzią, dziękuje wszystkim, którzy okazali im solidarność i apeluje o dalszą pomoc. Proszę Was, abyście strzegli bezcennego dziedzictwa wiary, które pozostawili męczennicy sandomierskiej ziemi; abyście pomni na ich świadectwo kształtowali własne sumienia i postawy. Niech ofiarność jakiej przykład dajecie w tych dniach, stanie się na zawsze stylem Waszego życia - napisał bp Nitkiewicz.
Nawiązując do wydarzeń sprzed 750. lat mówi: Wojska tatarskie przekroczyły Wisłę, zniszczyły nieobwarowaną zabudowę miejską Sandomierza i rozpoczęły oblężenie ufortyfikowanych wzgórz, obejmujących teren dzisiejszego zamku i katedry, w których schronili się mieszkańcy.
Obrońcy grodu mężnie odpierali tatarskie ataki lecz z powodu przeważających sił nieprzyjaciela, głodu i chorób, zostali zmuszeni do kapitulacji. Kapłani wyspowiadali wówczas wiernych i posilili ich Komunią Świętą. Po zakończeniu Mszy Świętej mieszczanie opuścili gród z chorągwiami i świecami. Tatarzy zgromadzili ich na nadwiślańskich błoniach, a po dwóch dniach zabili. Według starożytnych kronik, krew mordowanych zabarwiła Wisłę na czerwono, a zabijani przyjmowali śmierć po chrześcijańsku, z poddaniem się Woli Bożej.
Najeźdźcy wdarli się również do kościoła św. Jakuba, gdzie przebywali bracia Dominikanie wraz z przeorem Sadokiem. W brutalny sposób zabili zakonników, którzy umierali ze śpiewem maryjnej antyfony Salve Regina.
Sława męczeńskiej śmierci Dominikanów oraz mieszkańców Sandomierza i okolic, bardzo szybko rozeszła się na całą Polskę i Europę. Jeszcze w XIII wieku wyjednano u Stolicy Apostolskiej odpust dla sandomierskiej kolegiaty (obecnej katedry). Kult męczenników dominikańskich otrzymał oficjalne potwierdzenie ze strony papieża Piusa VII, który nadał Sadokowi i jego towarzyszom tytuł błogosławionych.
Ze względu na tragedię powodzi, przewidywany program obchodów 750. lecia męczeństwa dominikanów i wiernych Sandomierza został zmieniony i przedstawia się następująco:
2 czerwca (środa)
16.30 - Dom Długosza - otwarcie wystawy: Relikwią ziemia jest w nim - o Męczennikach Dominikańskich i Sandomierskich, podczas najazdu tatarskiego na Sandomierz w 1259-1260 roku.
18.00 - kościół św. Jakuba - uroczysta Msza święta na rozpoczęcie obchodów 750-lecia.
3 czerwca (czwartek) - Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
9.30 - kościół Podwyższenia Krzyża Świętego - Msza święta na rozpoczęcie procesji Eucharystycznej; procesja do Katedry.
19.00 - Mały Rynek - Loteria fantowa na rzecz powodzian zorganizowana przez Caritas Diecezji Sandomierskiej.
20.00 - Mały Rynek - Sandomierz - koncert charytatywny zespołu Izrael i zbiórka ofiar na rzecz powodzian.
4 czerwca (piątek)
10.00 - Dom Katolicki - Sympozjum: Męczennicy Miasta Sandomierza
20.00 - Wzgórze SALVE REGINA - spotkanie modlitewne młodzieży.
5 czerwca (sobota)
18.00 - Katedra - Msza Święta Pontyfikalna.