
Najnowsze książki o słudze Bożym ks. Wincentym Granacie

Ks. Wincenty Granat, Bóg bogaty w miłosierdzie, Wybór tekstów, opracowała i przygotowała do druku Halina Irena Szumił.
Książkę opublikowało Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu.
Twórczość teologiczna ks. Wincentego Granata, dotycząca wprost tajemnicy miłosierdzia Bożego, obejmowała okres piętnastu lat i połączona była ściśle z działalnością Ośrodka Studium Miłosierdzia Bożego, powstałego w Częstochowie w tzw. Dolinie Miłosierdzia, organicznie związanego później z Instytutem Apostolskim w Ołtarzewie.
Prezentowana publikacja zawiera rozrzucone w różnych pracach zbiorowych i czasopismach rozprawy i artykuły ks. prof. Wincentego Granata poświęcone tajemnicy Bożego miłosierdzia. Teksty te zawierają bogatą refleksję Księdza Profesora, który dążył do wyjaśnień oddolnie rozwijającego się kultu Bożego miłosierdzia. Mogą także pomóc i współczesnemu człowiekowi w zrozumieniu Bożych tajemnic. Niniejszej publikacji nadano tytuł: Bóg bogaty w miłosierdzie (por. Ef 2,4).
Należy zauważyć, iż interpretacja miłosierdzia Bożego w ujęciu ks. Wincentego Granata zajmuje znaczącą i trwałą pozycję w myśli teologicznej, choć jest tylko jednym z etapów na drodze ludzkich wysiłków dotarcia do tajemnicy Boga. Jest to oczywiście droga bez kresu, bo Bóg przerasta granice bytowej kondycji człowieka i jego rozumu.
Niniejsza nowa pozycja zawiera nadto opracowania: Lucjan Balter SAC, Teolog miłosierdzia Bożego. Wkład ks. prof. Wincentego Granata w formowanie podstaw teologicznych rozwijającego się oddolnie kultu oraz Halina Irena Szumił, Misterium Bożego miłosierdzia w nauczaniu ks. Wincentego Granata.
Halina Irena Szumił, Otwarty na Boga i człowieka. Sługa Boży ks. Wincenty Granat, rektor KUL.
Publikacja ukazała się w Wydawnictwie Diecezjalnym i Drukarni w Sandomierzu.
Opracowanie składa się z pięciu rozdziałów. W pierwszym omówiono kształtowanie osobowości ks. Wincentego Granata w środowisku rodzinnym i w okresie szkolnym oraz scharakteryzowano jego formację intelektualną w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu i na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. W drugim skupiono się na jego pracy w Radomiu, w Sandomierzu i Lublinie. Rozdział trzeci poświęcono okresowi ostatnich lat życia ks. Wincentego Granata, w czwartym omówiono jego sylwetkę duchową. Ostatni rozdział piąty z kolei informuje o diecezjalnym procesie beatyfikacyjnym Sługi Bożego. Publikację kończą wybrane opracowania o Słudze Bożym.