
Inauguracja biblioteki i wystawy w Sichowie

Otwarcie wystawy poświęconej pamięci profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy przebywali w Sichowie po zwolnieniu z obozu w Sachsenhausen odbyło się 27 sierpnia 2010 roku w remontowanej rezydencji Radziwiłłów w Sichowie Dużym. Uroczystość rozpoczęła się wspólną Eucharystią sprawowaną za śp. rektora UJ, ks. Konstantego Michalskiego oraz zmarłych podczas wojny profesorów tej uczelni. Mszy świętej koncelebrowanej przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, który wprowadzając zebranych w liturgię wspomniał o tragicznych losach profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego w okresie II wojny światowej oraz o prawdziwie chrześcijańskiej postawie Krzysztofa i Zofii Radziwiłłów, którzy udzielili im schronienia w swoim domu.
We wspólnej modlitwie uczestniczyli potomkowie rodziny Radziwiłłów, wśród których obecny gospodarz rezydencji w Sichowie Stefan Dunin-Wąsowicz, wnuk Krzysztofa i Zofii Radziwiłłów, wraz z małżonką, przedstawiciele Uniwersytetu Jagiellońskieg, lokalni samorządowcy oraz mieszkańcy Sichowa. Ks. Paweł Cygan, proboszcz parafii Koniemłoty w wygłoszonej homilii przywołał postać ks. Konstantego Michalskiego, rektora UJ, który wraz z innymi profesorami uczelni przebywał po okresie uwięzienia w Sachsenhausen w pałacu Radziwiłłów w Sichowie. - W klimacie rodzinnej wiary polskiego domu, pośród zła i nienawiści, którą niosła II wojna światowa, ks. Michalski dzielił się ze wszystkimi bogactwem swojej osobowości, wiary i pełnego nadziei patrzenia w historię. Dziedzictwo jego życia połączone z patriotyzmem rodziny Radziwiłłów dziś staje się impulsem do troski o ten historyczny testament tak ważny we współczesnych czasach - mówił kaznodzieja.
Po Eucharystii została otwarta wystawa zatytułowana Profesorowie UJ zaproszeni do Sichowa po zwolnieniu z obozu Sachsenhausen w 1940 roku. Wystawa zawiera eksponaty i zdjęcia obrazujące sylwetki i dorobek naukowy przebywających w tamtym czasie w Sichowie profesorów.
Pałac Radziwiłłów w Sichowie został po II wojnie światowej zagrabiony właścicielom i upaństwowiony. Odkupiony przez rodzinę Radziwiłłów od Skarbu Państwa w 2006 roku w ostatnim okresie jest odbudowywany z zamiarem uczynienia z niego, na ile to będzie możliwe, jednego z lokalnych ośrodków rozwoju gospodarczego i kulturalnego ziemi świętokrzyskiej. Wraz z inauguracją wystawy oddano pierwszą cześć powierzchni biblioteki i czytelni w zamierzeniu poświęconej głównie historii, literaturze i sztuce. Podstawą planowanych zbiorów bibliotecznych ma być księgozbiór rodzinny, ale także darowizny i depozyty ofiarodawców. Założeniem projektu jest stworzenie miejsca, gdzie kontakt z książką będzie jak najbardziej bezpośredni, a dobór książek służył jak najlepiej inspiracji i refleksji.
Ks. Tomasz Lis (e-mail)