Referaty na temat roli rodziny oraz szkoły w procesie wychowania dzieci i młodzieży, a także seminaria to problemy poruszane podczas konferencji naukowej zorganizowanej 21 października br. przez Wydział Pedagogiki Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Konferencja rozpoczęła się Mszą świętą pod przewodnictwem bp. Andrzeja Dzięgi w kolegiacie św. Michała. W homilii biskup sandomierski ukazał czynniki wpływające na złą kondycję polskiej rodziny, oraz jak ważna jest rodzina w nauce Kościoła.
Gospodarzem spotkania był doc. Dr Tadeusz Dyrda, dziekan Wydziału Pedagogiki WSBiP w Ostrowcu Świętokrzyskim, który powitał prelegentów i wszystkich zebranych w auli przy ul. Akademickiej.
Pierwszym prelegentem był biskup sandomierski prof. dr hab. Andrzej Dzięga, który porównał definicje pojęcia "rodzina" zawarte w prawie świeckim i kanonicznym. Prof. dr Zofia Gawlina przybliżyła rozmaite koncepcje edukacji dzieci i młodzieży, relacje rodzina - szkoła. Zaś prof. dr hab. Stanisław Gawlik rozwinął kwestię dialogu wychowawczego w rodzinie. "Dla zapoczątkowania dialogu niezbędna jest więź emocjonalna między rodzicami a dzieckiem, gdy jej brakuje to nie ma podstaw do rozmowy, a tym samym obie strony mogą stosować jedynie spychologię. Wówczas najprostsze problemy wywołują nieporozumienia, Adom rodzinny staje się przestrzenią, w której dochodzi jedynie do gry pozorów". Przewodniczącym obrad i prowadzącym dyskusje był prof. dr hab. Tadeusz Aleksander.
Popołudniową część konferencji wypełniły zajęcia seminaryjne w dwóch grupach. Pierwsza zajęła się tematem: "Życie rodzinne - warunki i urzeczywistnianie wartości", gdzie można było wysłuchać referatów: dr Jadwigi Lach-Rosocha "Rola miłości w aktualizacji człowieczeństwa. Implikacje pedagogiczne", dr Mariola Wojciechowska "Rodzina w opinii młodzieży"; prof. dr hab. Michał Pindera "Poglądy młodzieży na małżeństwo i rodzinę"; dr Piotr Kowalik "Poglądy współczesnej młodzieży licealnej na szczęście w rodzinie"; mgr Beata Czaja "Znaczenie prawidłowych więzi w rodzinie" i in. Druga grupa skoncentrowała się na temacie: "Wychowanie i edukacja. Problemy życia rodzinnego". Dr Lidia Pawelec "Rodzina w podręcznikach szkoły podstawowej", dr Iwona Samborska "Telewizja w życiu małego dziecka"; Ks. dr Marek Studencki "Wychowanie w rodzinie religijnie zorientowanej" i in. W seminariach swoje referaty zaprezentowało 36 prelegentów ujmując rodzinę i jej miejsce w społeczeństwie jako najważniejsze.
W imieniu Ostrowieckiego Duszpasterstwa Akademickiego Ks. Paweł Anioł - duszpasterz akademicki i członek rady wydziału pedagogicznego przy WSBIP - wyraził wdzięczność za konferencję, która przygotowuje nas do Roku Rodziny w naszej diecezji i wszystkim tym dzięki którym mogliśmy uświadomić sobie ważność podjętego tematu. W styczniu ukaże się książka zawierające tematy sympozjum - o czym zapewnia nas kanclerz WSBiP Józef Tyburczy.
Ks. Paweł Anioł, ks. Dariusz Woźniczka