
Ekshumacja doczesnych szczątek ks. Wincentego Granata

29 listopada 2010 roku w ramach trwającego procesu beatyfikacyjnego dokonano ekshumacji, kanonicznego rozpoznania i zabezpieczenia doczesnych szczątek Sługi Bożego ks. Wincentego Granata. Otwarcie katakumby i grobu na cmentarzu katedralnym odbyło się pod nadzorem specjalnej komisji kościelno-cywilnej. Zachowane szczątki Sługi Bożego trafiły do przygotowanego grobowca w kościele seminaryjnym pw. Świętego Michała Archanioła w Sandomierzu. Obrzędowi złożenia ich w nowym miejscu przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz razem z biskupem pomocniczym Edwardem Frankowskim. Zgodnie z zaleceniami prawa kanonicznego, wszystko odbyło się w bardzo wąskim gronie osób i w skromnej formie. - Wybór tego miejsca ma duże uzasadnienie, gdyż ks. Granat przez lata był wykładowcą sandomierskiego seminarium. Z drugiej strony ułatwi to wielu wiernym nawiedzanie grobu Sługi Bożego i modlitwę o łaski za jego pośrednictwem - poinformował ks. Zdzisław Janiec postulator procesu.
Podczas trwającego już 15 lat procesu beatyfikacyjnego na 76 sesjach trybunału przesłuchano wszystkich powołanych świadków w liczbie 52 osób. Wśród nich przesłuchano 23 osoby duchowne: 3 biskupów, 18 kapłanów, 2 zakonników oraz 17 sióstr zakonnych i 12 osób świeckich, w tym 2 braci Sługi Bożego. Niektóre z tych osób były przesłuchiwane na kilku sesjach. Poza tym swą pracę zakończyła komisja historyczna i komisja teologów-cenzorów. - Aktualnie zmierzamy do zamknięcia dochodzenia diecezjalnego, które prowadzi specjalny trybunał powoływany przez biskupa sandomierskiego. Po przeanalizowaniu akt, dalszy ciąg postępowania procesowego odbywa się w Rzymie, w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych - tłumaczył postulator procesu.
11 grudnia będzie miał miejsce w Sandomierzu dzień modlitwy i refleksji Wokół osoby i myśli Sługi Bożego ks. Wincentego Granata. Podczas spotkania wygłoszone zostaną referaty o osobie, działalności i dorobku naukowym Sługi Bożego oraz świadectwa bliskich współpracowników ks. Granata. W program sympozjum wpisana jest uroczysta Msza święta o rychłą beatyfikację księdza profesora. Podczas liturgii zostanie poświęcona tablica ku czci Sługi Bożego, umieszczona w miejscu złożenia jego doczesnych szczątek.
Ks. Tomasz Lis (e-mail)